12 نکته مهم که قبل از خریدن خانه هوشمند باید بدانید

اگر به تازگی تصمیم به خریدن خانه هوشمند گرفته اید، نکات مهمی وجود دارد که بهتر است قبل از اقدام به خرید در جریان آن ها قرار بگیرید. عدم توجه به این نکات می تواند در آینده چالش هایی را برای شما به وجود بیاورد. با جستجو در اینترنت می توانید اطلاعات مفیدی در این زمینه پیدا کنید. در این مقاله تلاش کردیم تمام اطلاعات مورد نیاز شما را گردآوری کنیم. با ما همراه باشید

قبل از اقدام به خریدن خانه هوشمند، اطلاعات خود را کامل کنید

قبل از اقدام به خرید خانه هوشمند لازم است اطلاعات خود را تکمیل کنید. این اطلاعات می تواند شامل انواع امکانات قابل ارائه در خانه هوشمند و همچنین تجهیزات هوشمند سازی ساختمان باشد. آگاهی از نیازها به شما کمک می کند هزینه ها را کاهش دهید و انتخاب های بهتری داشته باشید. ممکن است بخواهید سیستم روشنایی خود را هوشمند کنید و یا اینکه مایل باشید از سیستم تهویه هوشمند هم بهره ببرید. پس از تعیین نیازهای هوشمند سازی لازم است با تجهیزات مختلف این حوزه آشنا شوید.

تجهیزات هوشمند را می توانید به کمک اپلیکیشن موبایل، ریموت کنترل، تاچ پنل دیواری و دستیارهای صوتی الکسا و گوگل هوم کنترل کنید. همچنین برخی از انواع تجهیزات هوشمند را به صورت محلی نیز می توانید کنترل کنید. هر یک از تجهیزات هوشمند توانایی هماهنگی با برخی تجهیزات دیگر را دارند. قبل از خریدن خانه هوشمند از هماهنگی تجهیزات مورد نیاز با یکدیگر اطمینان حاصل کنید.

در انتخاب مودم و روتر دقت کنید

تجهیزات بی سیم به دلیل راحتی استفاده و عملکرد نسبت به تجهیزات سیمی، بیشتر مورد استقبال کاربران قرار گرفته است. برای بهره برداری مطلوب از تجهیزات بی سیم نیاز به یک ارتباط امن و پایدار داریم. پایداری ارتباط در گرو پایداری سیگنال WIFI است. برای رسیدن به این پایداری یک مودم WiFi خوب مورد نیاز است. هنگام خریدن خانه هوشمند به این نکته توجه کنید. با بیشتر شدن تعداد ابزارک های هوشمند متصل به مودم، پایداری سیگنال اهمیت بیشتری پیدا می کند. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید محدودیت تعداد نودهای قابل اتصال به مودم است.

جایگاه قدرت مودم در خرید خانه هوشمند

اغلب روتر های Wi-Fi خانگی دارای نرخ داده و تعداد نود قابل پشتیبانی کمی هستند. همچنین برد کوتاهی دارند. برای داشتن ارتباط پایدار و امن بین ابزارک های مختلف به سرعت انتقال اطلاعات بالا، برد زیاد و ظرفیت پشتیبانی از نودهای زیاد به صورت همزمان نیاز دارید. برای بهره بردن هر چه بیشتر از امکانات خانه هوشمند خود، یک مودم یا روتر با کیفیت تهیه کنید.

اگر در حال استفاده از یک مودم وای فای هستید، می توانید کیفیت ارتباط آن را بررسی کنید و در صورت مناسب بودن از خرید مودم جدید اجتناب کنید. ابتدا براساس مدل مودم تعداد نود قابل اتصال به آن را تعیین کنید. سپس براساس تعداد ابزارک های هوشمند، موبایل ها و کامپیوترهایی که همزمان قرار است به مودم متصل شوند، مشخص کنید آیا محدودیتی برای تعداد نود دارید یا نه؟ در مرحله دوم باید قدرت سیگنال مودم را بررسی کنید. اینکار را هنگام خریدن خانه هوشمند برای ابزارک ها نیز می توانید انجام دهید.

یک اپلیکیشن WIFI Analyzer بر روی گوشی هوشمند خود نصب کنید. با اجرا کردن اپلیکیشن، سیگنال های وای فای موجود در محیط به همراه قدرت آن ها را مشاهده خواهید کرد. اکنون در گوشه های ساختمان (دورترین نقاط از مودم) این تست را تکرار کنید و از قدرت مناسب سیگنال وای فای مطمئن شوید. شدت های بین -40 تا -60 دسی بل قابل قبول هستند.

نقش قدرت سیگنال وای فای در خریدن خانه هوشمند

مراقب اطلاعات شخصی خود باشید!!!

داشتن یک دستیار صوتی هوشمند مانند Amazon Alexa و Google Home بسیار هیجان انگیز است. اما اغلب کاربران نمی دانند که حجم بالایی از اطلاعات آن ها توسط این ابزارک ها به اشتراک گذاشته می شود. اسپیکر های هوشمند در تمام مدت به شما گوش می دهند و میزان زیادی از اطلاعات و گفت و گو های شخصی شما را ضبط می کنند، مگر اینکه آن ها را در حالت خاموش قرار دهید.

توجه به سرقت اطلاعات هنگام خریدن خانه هوشمند

داده های شخصی کاربران برای اهداف تبلیغاتی و … در اختیار شرکت های دیگر قرار می گیرد. این یکی از روش های درآمدزایی شرکت های فعال در حوزه تکنولوژی است. لازم است قبل از اقدام به خرید خانه هوشمند، سیاست های حفظ حریم خصوصی شرکت تولید کننده را مورد توجه قرار دهید.

حفظ حریم خصوصی شما یک اصل است

یکی از اصلی ترین چالش های حوزه تکنولوژی، حفظ حریم خصوصی کاربران است. ابزارک های موجود در یک سیستم اتوماسیون خانگی به طور پیوسته در حال تبادل اطلاعات و تعامل با یکدیگر هستند. هر چقدر میزان اطلاعاتی که کاربر با گجت ها به اشتراک می گذارد بیشتر باشد، امکان فاش شدن آن ها نیز بیشتر می شود.

ابزارک ها و شبکه های هوشمند، یک هدف بالقوه برای هکر ها و خرابکاران اینترنتی محسوب می شوند. قبل از اقدام به خریدن خانه هوشمند، از امنیت پروتکل ها و دستگاه های هوشمند به کار رفته در سیستم مطمئن شوید. همچنین از شرکت های مورد اعتماد و قابل دسترس خرید خود را انجام دهید.

اگر مستاجر هستید با صاحب خانه خود مشورت کنید

اگر قصد هوشمند سازی منزل استیجاری خود را دارید، بهتر است پیش از اقدام به خرید تجهیزات هوشمند با صاحب خانه خود مشورت کنید.  برخی از تجهیزات خانه هوشمند بی سیم نیستند و ممکن است برای نصب و اجرای آن ها نیاز به تغییر یا اصلاح سیم کشی ساختمان داشته باشید. بنابراین بهتر است قبل از خریدن خانه هوشمند خود، در مورد تغییرات احتمالی با صاحب خانه مشورت کنید. راهکار دیگر استفاده از تجهیزات هوشمند بی سیم با قابلیت جابجایی است.

 مراقب هک شدن سیستم هوشمند خود باشید!

طبق گزارشات موسسه Market Watch ، تعداد خانه های هوشمند در شمال آمریکا تا سال 2021 به 73 میلیون خانه رسیده است. این میزان بیش از 50٪ کل خانه های آمریکا را تشکیل می دهد. این در حالی است که تا پایان سال 2016 ، تنها 21.8 میلیون خانه هوشمند در امریکا وجود داشت. این آمادها نشان دهنده رشد سریع خانه هوشمند و تمایل بیش از پیش مردم برای خرید خانه هوشمند است.

استقبال بیشتر از خانه هوشمند، نگرانی های فراوانی نیز در زمینه نفوذ به حریم خصوصی کاربران به وجود آورده است. بسیاری از این گجت های هوشمند از طریق برنامه های آنلاین اجرا قابل دسترسی هستند. این میزان دسترسی در کنار مزایایی که برای کاربران دارد، می تواند چالش هایی را نیز برای آن ها به وجود بیاورد.

برای مثال، با دسترسی به سیستم خانه هوشمند، می توان درب های خانه را از راه دور باز کرد، دوربین های مدار بسته را غیر فعال کرد و حتی از یخچال های هوشمند برای جاسوسی در میزان هزینه ی خورد و خوراک کاربران استفاده کرد. انجام این فعالیت ها می تواند منجر به انجام سرقت و یا خرابکاری در سیستم شود. بنابراین قبل از اقدام به خرید خانه هوشمند، بهتر است با روش های افزایش سطح امنیت گجت های هوشمند آشنا شوید.

برای جلوگیری از چنین تهدیداتی می توان از روش های متفاوتی مانند افزایش امنیت احراز هویت استفاده کرد. احراز هویت دو مرحله ای یکی از روش های ساده و کاربردی در این زمینه است. تنظیمات احراز هویت دو مرحله ای در منو تنظیمات اغلب ابزارک های هوشمند وجود دارد.

روش دیگر استفاده از اثر انگشت یا اسکن چشم برای تایید هویت کاربر است. این قابلیت بر روی تلفن همراه هوشمند به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این قابلیت هکر ها به سختی خواهند توانست به دستگاه های شما دسترسی داشته باشند. همچنین نکته ی مهم دیگر این است که، همیشه اپلیکیشن و ابزارک های امنیتی خود را به روز نگه دارید.

سطح هوشمندی خانه خود را ارتقا دهید

تعداد دستگاه های هوشمند موجود در بازار روز به روز در حال افزایش است. امکان کنترل این ابزارک ها از راه دور در کنار آسایش و راحتی که برای کاربران به ارمغان می آورند سبب گسترش این ابزارک ها شده است. اما لازم است بدانید که هوشمند سازی ساختمان تنها به خرید ابزارک های هوشمند ختم نمی شود.

به کمک پریز هوشمند و یا رله هوشمند می توانید برخی از دستگاه های غیر هوشمند خود را نیز به سیستم هوشمند متصل کنید. با این روش می توانید از وسایل غیر هوشمند خود، ابزارک های هوشمند بسازید.

نکته مهمی که در این بخش باید به آن اشاره شود، نوع دستگاه های قابل کنترل به کمک پریز و رله هوشمند است. شما نمی توانید همه لوازم خانگی خود را به کمک پریز هوشمند کنترل کنید. به عنوان مثال برای استفاده از ماشین لباسشویی ابتدا باید ماشین را روشن کنید و پس از انتخاب برنامه شستشو، دکمه شروع به کار ماشین را بزنید.

پریز هوشمند تنها قادر است جریان برق را قطع و وصل کند بنابراین برای لباسشویی کارایی ندارد. این روش برای لوازم برقی که با قطع و وصل برق روشن و خاموش می شوند مناسب است. وسایلی مانند یخچال، چای ساز، قوه جوش و … .

در صورتی که نیاز به پریز هوشمند دارید، هنگام خریدن خانه هوشمند به هماهنگی پریز با سایر ابزارک ها توجه کنید. همچنین چنانچه قصد خرید پریز هوشمند دارید به حداکثر جریان قابل کنترل توسط پریز توجه کنید.

  هماهنگی ابزارک ها را جدی بگیرید

یکی از مهم ترین نکاتی که قبل از خریدن خانه هوشمند باید به آن توجه کنید، هماهنگی ابزارک های مورد استفاده در سیستم هوشمند است. ابزارک ها به منظور کنترل از طریق اپلیکیشن، با استفاده از بستر اینترنت به موبایل کاربر متصل می شوند.

انتقال اطلاعات بین ابزارک ها و شبکه هوشمند با استاندارد خاصی انجام می شود. این استاندارد را پروتکل می نامند. به بیان ساده منظور از پروتکل زبان ارتباطی تجهیزات هوشمند است.

هماهنگی تجهیزات هوشمند سازی ساختمان مختلف، مستلزم استفاده آن ها از یک پروتکل یکسان است. پروتکل های خانه هوشمند انواع مختلفی دارند. همچنین بستر ارتباطی تجهیزات می تواند از نوع سیمی و یا بی سیم باشد. هماهنگ بودن پروتکل تجهیزات هوشمند به شما کمک می کند تنها با استفاده از یک نرم افزار تمام بخش های خانه هوشمند خود را کنترل کنید.

کاهش هزینه های مصرف انرژی

یکی از نکاتی که کاربران را تشویق به خریدن خانه هوشمند می کند، کاهش مصرف انرژی است. برخی از ابزارک های هوشمند به کاربر کمک می کنند با تغییر سبک زندگی علاوه بر کاهش مصرف انرژی، هزینه انرژی مصرفی را نیز به میزان چشمگیری کاهش دهد.

مزایای خریدن خانه هوشمند

به عنوان مثال زمان هایی که در خانه حضور ندارید با استفاده از ترموستات هوشمند می توانید سیستم گرمایش و سرمایش را کنترل کنید. یا به کمک سیستم روشنایی هوشمند می توانید از روشن ماندن چراغ های اضافی در خانه جلوگیری کنید.

قابلیت کنترل از راه دور لوازم برقی در کنار امکان تعریف سناریوهای مدیریت مصرف، علاوه بر کاهش مصرف انرژی و هزینه قبض برق و آب اثرات مثبتی در حفظ محیط زیست خواهد داشت.

برآورد هزینه اولیه

یکی از کارهای مهمی که توصیه می شود قبل از خریدن خانه هوشمند انجام دهید، برآورد هزینه هوشمند سازی و تعیین بودجه این کار است. هزینه هوشمند سازی ساختمان به عوامل مختلفی نظیر زیربنا، امکانات مورد نیاز، تعداد تجهیزات به کار رفته در سیستم، شرکت تولید کننده تجهیزات هوشمند و…. بستگی دارد.

گاهی اوقات با صرف هزینه کمی بیشتر می توانید امکانات بیشتری را داشته باشید. همچنین ممکن است ارائه برخی امکانات خاص مستلزم هزینه زیادی باشد. این موضوع می تواند سبب حذف این قابلیت از لیست مورد نظر شما شود.

هنگام برآورد هزینه شما باید بین هزینه و نیاز خود تعادل برقرار کنید. بهتر است قبل از اقدام به خرید خانه هوشمند با یک کارشناس در مورد برآورد هزینه اولیه مشورت کنید.

 خانه هوشمند شما را معتاد می کند!!!

اغلب کاربران هوشمند سازی خانه خود را به صورت مرحله ای انجام می دهند. به عنوان مثال ابتدا سیستم روشنایی را هوشمند می کنند، سپس سیستم تهویه هوشمند را اضافه کرده و در ادامه امکانات دیگری به سیستم خود اضافه می کنند.

استفاده از تجهیزات هوشمند علاوه بر راحتی و آسایش، جنبه سرگرمی نیز دارد. از اینرو اغلب افراد به استفاده از این تجهیزات اعتیاد پیدا می کنند. از طرف دیگر خانه هوشمند میزان مشارکت افراد در فعالیت های خانوادگی را کاهش می دهد. اگر قصد خریدن خانه هوشمند دارید، ابتدا راهکارهای عبور از این چالش ها را بیابید و سپس اقدامات خود را آغاز کنید.

به نظر شما نکته دیگری در انتخاب خانه هوشمند وجود دارد که از قلم افتاده باشد؟ آن نکته را با ما به اشتراک بگذارید …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *