از جمله تجهیزات مهم مورد استفاده در خانه هوشمند، کلید هوشمند روشنایی است. وقتی صحبت ازروشنایی هوشمند می شود، کلید های هوشمند بعنوان گزینه ای جذاب وارد بازی می شوند. پیش از اقدام به خرید تجهیزات روشنایی هوشمند به نکات مهمی باید توجه کنید. عدم توجه به این نکات ممکن است سبب نارضایتی شما در آینده شود.

در ابتدا ، شما باید از میان گزینه های موجود برای هوشمند سازی روشنایی ،گزینه مناسب خانه خود را انتخاب کنید. علاوه بر کلیدهای روشنایی هوشمند، گزینه های دیگری نیز در دسترس هستند. استفاده از رله هوشمند و لامپ های هوشمند گزینه های جایگزین شما هستند. به کمک سیستم روشنایی هوشمند می توانید لامپ ها را از راه دور کنترل کنید.

لامپ هوشمند

لامپ های هوشمند امکان اتصال به اینترنت و کنترل از راه دور را برای شما فراهم می کنند. همچنین در بعضی از مدل ها امکان تغییر رنگ نور لامپ نیز از طریق اپلیکیشن تلفن همراه وجود دارد. ایرادی که به لامپ های هوشمند وارد می شود، عمر کوتاه آن هاست. هر بار که عمر لامپ تمام می شود، شما باید یک لامپ جدید بخرید.

رله هوشمند روشنایی

استفاده از رله های هوشمند نیز بدلیل سادگی استفاده، گزینه مطلوبی محسوب می شود. این رله ها به شما امکان می دهند لامپ های معمولی خانه خود را همانند یک لامپ هوشمند از هر جایی روشن و خاموش کنید. استفاده از رله های هوشمند چالش دسترسی به صورت محلی را دارد. چون رله های هوشمند داخل تابلو برق نصب می شوند، دسترسی محلی به آن ها کمی مشکل است.

از سوی دیگر، کلید های روشنایی هوشمند، نقطه میانی بین لامپ های هوشمند و رله های هوشمند به حساب می آیند. این کلید ها از نظر کارکرد و نحوه استفاده ساده ترین گزینه در بین سیستم های روشنایی هوشمند هستند. چرا که همانند گذشته می توانید چراغ های معمولی خانه خود را از روی کلید های روشنایی دیواری کنترل کنید. همچنین در کنار قابلیت دسترسی آسان می توانید از امکانات دیگر آن نیز استفاده کنید. در صورت انتخاب کلید های روشنایی هوشمند امکان کنترل روشنایی منزل خود را با استفاده از ریموت و یا اپلیکیشن موبایل هم دارید. همچنین نسبت به لامپ ها و رله های هوشمند دارای نصب آسان و ماندگاری بیشتری بوده و به نسبت هزینه نگهداری کم تری را به کاربر تحمیل می کنند.

  • خدمات پس از فروش و گارانتی

همانطور که می دانیم، استفاده از کلید روشنایی هوشمند ارزان نیست. در نتیجه در صورتی که قصد هوشمند سازی سیستم روشنایی کل منزل را دارید بایستی هزینه اولیه قابل توجهی را برای آن کنار بگذارید. به همین دلیل لازم است از محصولاتی با خدمات پشتیبانی و گارانتی معتبر استفاده نمایید.

  • توان مصرفی کلید هوشمند روشنایی

کلید های روشنایی هوشمند به صورت 24 ساعته به برق متصل هستند. در نتیجه هر کدام از آن ها دارای توان مصرفی جداگانه ای بوده و در دراز مدت هزینه اضافه ای را به صاحب خانه تحمیل می کنند. به همین دلیل لازم است پیش از خرید به عدد توان مصرفی کلید انتخابی خود توجه نمایید. کلید هایی با توان مصرفی حدودی 3/. وات گزینه مناسبی برای خرید محسوب می شوند.

  • قابلیت توسعه پذیری در آینده

هوشمند سازی سیستم روشنایی خانه می تواند بعنوان اولین قدم در تغییر سبک به سمت زندگی در خانه هوشمند در نظر گرفته شود. به این معنی که با هوشمند سازی سیستم روشنایی ممکن است در آینده مایل باشید قسمت های دیگر خانه را نیز به گجت ها و کلید های روشنایی بیشتری تجهیز کنید. این کار مستلزم آن است که تجهیزات اولیه خریداری شده قابلیت توسعه در سال های آتی را داشته باشند.

  • توجه به جنس بدنه کلید روشنایی هوشمند

کلید های روشنایی هوشمند در طرح ها و رنگ های مختلفی در بازار موجود هستند. انتخاب رنگ و طرح مناسب با دکوراسیون خانه شما نکته مهمی به حساب می آید. اما نکته ی مهم تر این است که بدنه کلید انتخابی شما از چه جنسی باشد. سعی کنید از کلید روشنایی هوشمند از جنس رویه کریستال ضد خش استفاده کنید. استفاده از کریستال ضد خش به عنوان رویه کلید، علاوه بر زیبایی باعث ماندگاری بیشتر آن نیز می شود.

  • نصب آسان در ساختمان های در حال استفاده

برخی از کلید های روشنایی هوشمند موجود در بازار در قوطی کلید های سنتی و خانه های قدیمی قابل نصب نیستند. در نتیجه امکان استفاده در پروژه های در حال بازسازی را ندارند. لازم است پیش از اقدام به خرید این ابزارک ها از امکان نصب آن در خانه خود بدون نیاز به تخریب دیوارها اطمینان حاصل کنید.

  • انتخاب کلید روشنایی هوشمند بدون نیاز به سیم کشی

به منظور برقراری ارتباط ما بین گجت های خانه هوشمند دو راه حل وجود دارد: می توان از سیم کشی برای ارتباط گجت های هوشمند استفاده کرد. یا اینکه از ارتباطات بی سیم RF، بلوتوث و یا وایفای برای برقراری ارتباط استفاده نمود. استفاده از سیم کشی در ساختمان های در حال ساخت مستلزم صرف هزینه جداگانه ای می باشد. ضمن اینکه امکان سیم کشی در پروژه های در حال بازسازی بدون تخریب دیواراها وجود ندارد. در نتیجه بهتر است از کلید هایی با تکنولوژی ارتباطی بی سیم برای هوشمند سازی خانه خود استفاده نمایید.

  • در نظر گرفتن تعداد پل های کلید روشنایی هوشمند

کلید های روشنایی هوشمند دارای تنوع در تعداد پل های موجود برای کنترل سر خط های روشنایی هستند. این کلید ها در برخی از برندهای موجود در بازار از تک پل تا 8 پل تولید می شوند. در بیشتر گزینه های موجود با توجه به قیمت هر کلید اینطور می توان گفت که در صورت تجمیع تعداد پل ها هزینه اولیه کاربر کاهش پیدا می کند. برای مثال به جای خرید 4 عدد کلید تک پل شاید بهتر باشد از یک کلید 4 پل استفاده نمایید. در نتیجه پیش از اقدام به خرید کلید های هوشمند منزل خود بهتر اینست یک برآورد اصولی از تعداد سرخط های برق ساختمان داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *