آشنایی با انواع تجهیزات هوشمندسازی ساختمان، قبل از اقدام به خرید ضروری است. منظور از هوشمندسازی ساختمان، انتقال کنترل تجهیزات الکتریکی به تلفن همراه هوشمند است. برای این منظور شما باید سخت افزار مورد نیاز جهت کنترل بخش های مختلف ساختمان را تهیه کنید. از سوی دیگر با اتصال سخت افزار به اپلیکیشن خانه هوشمند قادر خواهید بود به راحتی و تنها با یک بار لمس صفحه موبایل خود، عملیات کنترلی مورد نظر را انجام دهید.

شرکت های مختلف، انواع تجهیزات هوشمندسازی ساختمان متفاوتی تولید و به بازار عرضه می کنند. تنوع تجهیزات موجود در بازار انتخاب را برای کاربران سخت تر می کند. در ادامه به بررسی مهمترین تجهیزات مورد استفاده در خانه هوشمند می پردازیم.

انواع تجهیزات هوشمندسازی ساختمان

با توجه به تعداد زیاد تجهیزات تولید شده در حوزه هوشمند سازی ساختمان، بررسی تک تک تجهیزات کاری غیر ممکن است. علاوه بر این هدف ما در این مقاله ارائه یک شمای کلی برای کاربران است تا بتوانند انتخاب بهتری داشته باشند. انواع تجهیزات هوشمندسازی ساختمان را می توان در سه گروه کلی مورد ارزیابی قرار داد:

 کنترل هوشمند روشنایی

اولین و رایج ترین بخش خانه هوشمند، کنترل سیستم روشنایی با موبایل است. از آنجا که سیستم های روشنایی به بخش جدایی ناپذیر زندگی امروزی تبدیل شده اند، حضور آن ها در خانه هوشمند بدیهی است. برای این منظور شما می توانید از سخت افزارهای متفاوتی استفاده کنید.

کلید لمسی هوشمند و رله هوشمند تابلویی راهکارهای مختلف انجام این کار هستند. اما این دو یک تفاوت اساسی با هم دارند و براساس نیاز شما یکی از آن ها انتخاب خواهد شد. سیستم تابلویی هوشمند همینطور که از نامش پیداست در داخل تابلو برق نصب می شود. این سیستم هیچ نمود خارجی ندارد. یعنی شما هیچگونه کلیدی در فضای خانه مشاهده نخواهید کرد. اگرچه اغلب برای دسترسی بهتر از یک تاچ پنل استاتیک یا دینامیک استفاده می شود.

انواع تجهیزات هوشمندسازی ساختمان

ذکر این نکته ضروری است که در صورت نیاز امکان کوپل کردن کلید با سیستم تابلویی وجود دارد. به گونه ای که شما بتوانید به کمک یک کلید نیز کنترل سیستم روشنایی را انجام دهید. در سوی دیگر کلید لمسی هوشمند یک المان دکوراسیون داخلی محسوب می شود.

علاوه بر این کلیدهای لمسی هوشمند انواع بی سیم نیز دارند. این موضوع به شما امکان می دهد که بدون هیچگونه تغییر در سیم کشی، بتوانید بخش های مختلف سیستم روشنایی را به خانه هوشمند متصل کنید.

در هنگام خرید کلید لمسی هوشمند به چند نکته مهم باید توجه کنید. برخی از کلیدهای لمسی (یا هوشمند) در انواع خاصی از قوطی کلید نصب می شوند. اما گروه دیگری از این کلیدها را می توان در قوطی کلیدهای سنتی رایج نصب کرد.

کنترل تجهیزات الکتریکی در خانه هوشمند

برخلاف سیسم روشنایی که انواع تجهیزات هوشمندسازی ساختمان متفاوتی را به مخاطب عرضه می کند، کنترل لوازم برقی به تنها کمک رله های هوشمند صورت می گیرد. رله هوشمند در دو نوع تابلویی و توکار مورد استفاده قرار می گیرد.

اخیرا برخی شرکت ها نیز اقدام به تولید رله هوشمند به شکل روکار نموده اند. رله های هوشمند روکار را به عنوان پریز هوشمند نیز معرفی می کنند. کنترل تجهیزات الکتریکی طیف گسترده ای از امکانات را پوشش می دهد. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل درب ورودی پارکینگ و نفر رو
  • کنترل هوشمند وسایل آشپزخانه
  • فراخوانی آسانسور
  • کنترل هوشمند کولر آبی و گازی
  • کنترل سیستم های گرمایش و تهویه مطبوع
  • کنترل شیر اصلی آب و گاز
  • کنترل پرده و کرکره برقی
  • و …

امکانات بسیار متنوع دیگری نیز در خانه هوشمند قابل ارائه هستند. همه این امکانات به کمک رله هوشمند به کاربر عرضه می شوند.

کنترل سیستم سرمایش و گرمایش

در بین انواع تجهیزات هوشمندسازی ساختمان، ترموستات هوشمند جایگاه ویژه ای دارد. چنانچه سیستم سرمایش – گرمایش شما فن کوئل، چیلر یا داکت اسپیلت باشد؛ ترموستات لمسی هوشمند یک انتخاب هوشمندانه برای شماست.

امکان اتصال کولرهای آبی و گازی و همچنین پکیج نیز به سیستم خانه هوشمند وجود دارد. اینکار به کمک رله های هوشمند صورت می گیرد. تفاوت اصلی این دو روش در امکان تنظیم دما به کمک ترموستات است. در صورتی که رله هوشمند امکان تنظیم دما را برای شما فراهم نمی کند. به کمک رله هوشمند تنها می توانید وسیله مورد نظر را خاموش و روشن کنید.

نتیجه گیری

با وجود انواع تجهیزات هوشمندسازی ساختمان متنوع در بازار، انتخاب درست تجهیزات همیشه از اهمیت بالایی برخوردار است. آشنایی کامل با انواع مختلف تجهیزات، امکانات هریک و همچنین بودجه مورد نیاز برای هر یک از جمله پیش نیازهای انتخاب درست هستند. در صورت نیاز کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما در این زمینه هستند. با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.