اینترنت اشیا و خانه هوشمند دو مفهوم جدید و متفاوت در حوزه تکنولوژی هستند. گاهی اوقات این دو مفهوم به همراه هم مورد استفاده قرار می گیرند. گاهی نیز به صورت مستقل بیان می شوند. در واقع یکی از این مفاهیم زیرمجموعه دیگری است. در ادامه ابتدا به بررسی مستقل مفاهیم یاد شده می پردازیم و سپس دو مفهوم را در کنار هم مورد ارزیابی قرار می دهیم.

اینترنت اشیا

اگر بخواهیم این تکنولوژی را در یک جمله خلاصه کنیم، یعنی اشیائی که بر بستر اینترنت با هم در ارتباط اند. اشیای مختلف (تجهیزات الکترونیکی) می توانند با بهره گیری از تکنولوژی اینترنت اشیا با هم مرتبط شوند. از جمله مهمترین تجهیزات اینترنت اشیا می توان به سنسورها، تجهیزات جمع آوری داده، عملگرهای راه دور و … اشاره کرد.

مزیت اصلی این تجهیزات، برقراری ارتباط از راه دور و به کمک اینترنت است. با این قابلیت شما قادر خواهید بود از هرکجای دنیا به تجهیزات خود دسترسی داشته باشید. رابطه بین اینترنت اشیا و خانه هوشمند را از همین جمله می توان برداشت کرد.

به عنوان مثالی کاربردی از اینترنت اشیا در حوزه ترافیک شهری، می توان به سیستم های جمع آوری اطلاعات ترافیکی اشاره کرد.

شرکت های فعال در این زمینه سنسورهای خود را در نقاط مختلف شهر نصب می کنند. اطلاعات جمع آوری شده از این سنسورها در یک مرکز پردازش تحلیل شده، و پس از انجام عملیات داده کاوی، اطلاعات ترافیکی در اختیار مراجع زیربط یا کاربران قرار می گیرد.

اینترنت اشیا و خانه هوشمند

این قابلیت ها سبب ایجاد رابطه ای تنگاتنگ بین اینترنت اشیا و خانه هوشمند شده است. پس از بیان مختصری در مورد هوشمندسازی ساختمان، رابطه اینترنت اشیا با خانه هوشمند را مورد بررسی دقیق قرار خواهیم داد.

خانه هوشمند

در خانه هوشمند همه یا بخشی از کارها به کمک تلفن همراه هوشمند انجام می شود. در این خانه ها یک اپلیکیشن رابط کاربر با سیستم هوشمند است. همه تجهیزاتی که در خانه هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند، قابلیت اتصال مستقیم یا با واسطه به اینترنت را دارند.

برخی از این تجهیزات به صورت مستقل و گروهی دیگر نیز به کمک یک دستگاه رابط به اینترنت متصل می شوند. از سوی دیگر تلفن همراه کاربر به نیز به اینترنت متصل شده و ارتباط تجهیزات خانه هوشمند با موبایل کاربر برقرار می شود. به خاطر همین روش ارتباطی است که اینترنت اشیا و خانه هوشمند با هم مورد استفاده قرار می گیرند.

تولید کنندگان مختلف اسامی متفاوتی بر روی دستگاه واسط گذاشته اند. برخی آن را دستگاه کنترل مرکزی، برخی دستگاه گِیت وِی، برخی هاب مرکزی و … می نامند. فارغ از اینکه چه نامی بر روی این دستگاه گذاشته شده است، وظیفه این دستگاه برقراری ارتباط تجهیزات خانه هوشمند با اینترنت است.

براساس توضیحات ارائه شده خانه ای را می توان هوشمند نامید که از هرکجای دنیا بر بستر اینترنت بتوان عملیات پایش و کنترل را بر روی آن انجام داد. طبق تعریف ارائه شده برای اینترنت اشای که عبارت از اتصال تجهیزات مختلف به اینترنت است، خانه هوشمند را می توان در زمره تجهیزات اینترنت اشیا دسته بندی کرد.

رابطه بین اینترنت اشیا و خانه هوشمند

با وجود نوپا بودن تکنولوژی اینترنت اشیا، حوزه نفوذ آن بسیار گسترده است و می تواند در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. رابطه بین اینترنت اشیا و خانه هوشمند، رابطه والد و فرزند است.

خانه هوشمند تنها بخش کوچکی از تکنولوژی اینترنت اشیا است. در خانه هوشمند شما قادر خواهید بود به کمک تلفن همراه هوشمند و سخت افزارهای مختلف عملیات کنترلی مورد نظر خود را به راحتی انجام دهید.

برخی از تجهیزات مورد استفاده در خانه هوشمند مانند سنسورها، کاربرد بسیار گسترده ای دارند. به عنوان مثال سنسور نشت آب علاوه بر کاربرد در خانه هوشمند می تواند در اطراف لوله های انتقال آب نصب شده و از هدر رفت آب پیشگیری کند.

همچنین سنسورهای تشخیص حرکت را می توان جهت کاهش مصرف برق یه میزان قابل توجه مورد استفاده قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *