خانه هوشمند چیست؟ این سوال مهمی است که برای همه پیش می آید. قطعا شما هم اصطلاح خانه هوشمند را زیاد شنیده اید. اما چه اطلاعاتی در مورد آن دارید؟ دلیل این نامگذاری چیست؟ مزایای هوشمندسازی ساختمان کدامند؟ و … همه سوالاتی هستند که در این مقاله می خواهیم به آن ها پاسخ بدهیم. پس با ما همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را بگیرید.

خانه هوشمند چیست ؟

اولین و شاید مهمترین سوالی که باید به آن پاسخ دهیم، چیستی خانه هوشمند است. امروزه به صورت مداوم از تعداد زیادی وسیله الکتریکی یا برقی استفاده می کنیم. از لامپ های روشنایی و مهتابی گرفته تا وسایل برقی و دکوریجات. همه این وسایل به کمک جریان برق فعالیت خود را انجام می دهند. جهت کنترل عملکرد این تجهیزات باید جریان برق را قطع یا وصل کنیم. در خانه های سنتی (غیر هوشمند) این کار متناسب با وسیله برقی مورد استفاده به روش های مختلفی انجام می شود.

برای لامپ ها عموما از کلید استفاده می شود. سایر وسایل برقی نیز می توانند از کلید استفاده کنند. همچنین جداکردن دوشاخه وسیله برقی از پریز نیز می تواند راهی برای کنترل وسایل برقی باشد. از آنجا که بشر همواره به دنبال افزایش رفاه و آسایش خود است، در این زمینه نیز راهکاری هوشمندانه پیدا کرده است. خانه هوشمند همان راهکار هوشمند است. در خانه هوشمند برای کنترل همه تجهیزات الکتریکی از تلفن همراه هوشمند استفاده می شود.

خانه هوشمند چیست؟

کاربر بر روی تلفن هوشمند خود، اپلیکیشن خانه هوشمند را نصب می کند. سپس تک تک تجهیزات الکتریکی را به اپلیکیشن خود معرفی می کند. پس از انجام این عملیات شما قادر خواهید بود کنترل تجهیزات خود را از طریق موبایل در دست بگیرید. تنها با یک بار لمس صفحه موبایل می توانید وضعیت تجهیزات مورد نظرتان را تغییر دهید. علاوه بر این می توانید با تعریف سناریوهای مختلف کارهای متعددی را به صورت همزمان اجرا کنید.

خانه هوشمند چه مزایایی دارد؟

پس از پاسخ به سوال خانه هوشمند چیست، مختصری در مورد مزایای خانه هوشمند بیان خواهیم کرد. از جمله مزایای جذاب خانه هوشمند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل پذیری بیشتر تجهیزات
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • امکان تعریف سناریوهای مختلف
 • امکان کنترل از راه دور به کمک اینترنت
 • راحتی و آسایش در استفاده

به دلیل امکان کنترل تجهیزات از طریق موبایل، کنترل پذیری خانه هوشمند بسیار بیشتر از خانه سنتی است. عموما موبایل همیشه همراه ماست. برای کنترل تجهیزات الکتریکی در خانه هوشمند کافی است یکبار صفحه موبایل خود را لمس کنید. همچنین به دلیل راحتی کنترل، میزان مصرف انرژی در این سیستم به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

سناریو در لغت به معنای فیلمنامه و نمایشنامه است. سناریوهای خانه هوشمند نیز نوعی نمایشنامه هستند. در تعریف سناریو مجموعه ای از عملیات با ترتیب خاص انجام می شوند. دلیل این نامگذاری، شباهت عملیات انجام شده با فیلمنامه است.

علاوه بر این سیستم خانه هوشمند امکان اتصال به اینترنت و کنترل از راه دور را نیز برای کاربر فراهم می کند. برای اینکار کافی است یک اتصال اینترنت در خانه داشته باشید. از هر کجای دنیا وارد اپلیکیشن خانه هوشمند خود شوید، با اتصال به اینترنت کنترل خانه هوشمند در دستان شماست.

امکانات خانه هوشمند

پس از اشنایی با خانه هوشمند و مزایای آن، مختصری در مورد امکانات قابل ارائه در خانه هوشمند بیان می کنیم. امکانات قابل ارائه در خانه هوشمند بسیار متنوعند. همچنین نوع تجهیزات مورد استفاده و حتی شرکت ارائه دهنده خدمات نیز بر این موضوع اثر گذار است. مهمترین امکانات قابل ارائه در یک خانه هوشمند عبارتند از:

 • کنترل هوشمند تجهیزات روشنایی
 • کنترل هوشمند لوازم برقی
 • کنترل هوشمند پرده و کرکره های برقی
 • کنترل هوشمند دما و سیستم های تهویه مطبوع
 • کنترل هوشمند نورپردازی
 • سیستم امنیتی هوشمند
 •  کنترل شیرهای اصلی آب و گاز
 • و …

فارغ از اینکه امکانات خانه هوشمند چیست، قبل از اقدام به خرید لازم است یک نیازسنجی دقیق از پروژه داشته باشید. سپس براساس امکانات مورد نیاز و قابلیت های سیستم اقدام به انتخاب کنید. توصیه می کنیم قبل از اقدام به خرید تجهیزات هوشمند سازی ساختمان حتما با یک کارشناس در اینباره مشورت کنید. کارشناسان ما همراه آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

امیدوارم پاسخ سوالات خود را گرفته باشید. اگر سوالی باقی ماند در انتهای همین نوشته با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *