شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که در خانه های هوشمند چه می گذرد؟ این سوال کنجکاوانه را می توان از جهات مختلف پاسخ داد. این که در این ساختمان ها چه می گذرد به امکانات و سناریوهایی که در هر لحظه مورد استفاده قرار گرفته است بستگی دارد.

هر یک از تجهیزات هوشمندسازی ساختمان کاربرد خاصی دارند و می توانند کارهای متفاوتی انجام دهند. در رسیدن به پاسخ این سوال ابتدا به بررسی امکانات خانه هوشمند می پردازیم.

امکانات خانه های هوشمند

امکانات قابل ارائه در خانه هوشمند بسیار متنوع هستند. این امکانات را در چند گروه می توان مورد بررسی قرار داد. از جمله مهمترین امکانات قابل ارائه در خانه هوشمند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سیستم روشنایی هوشمند
  • کنترل هوشمند لوازم برقی
  • کنترل هوشمند پرده و کرکره برقی
  • کنترل هوشمند نورپردازی
  • کنترل هوشمند دما و سیستم های سرمایش و گرمایش
  • و …

برای ارائه این امکانات در خانه هوشمند به سخت افزارهایی نیاز داریم که تجهیزات هوشمندسازی ساختمان نامیده می شوند. هریک از تجهیزات می توانند یکی یا چندتا از قابلیت های نامبرده شده را ارائه کنند. در ادامه به بررسی برخی از این امکانات می پردازیم.

در خانه های هوشمند چه کی گذرد؟

کنترل سیستم روشنایی هوشمند

کنترل سیستم روشنایی در خانه هوشمند به دو طریق انجام می شود. در برخی از خانه های هوشمند این وظیفه بر دوش کلید لمسی هوشمند گذاشته می شود. در برخی دیگر از پروژه ها از سیستم تابلویی برای این منظور استفاده می کنند. در این سیستم ها یک رله هوشمند داخل تابلوی برق نصب شده و کنترل آن به کمک پنل لمسی هوشمند و یا پنل استاتیک انجام می شود. همچنین رله های هوشمند را می توان از طریق اپلیکیشن کنترل کرد.

کنترل تجهیزات الکتریکی در خانه هوشمند

جهت کنترل تجهیزات الکتریکی در ساختمان هوشمند از رله هوشمند استفاده می شود. رله هوشمند وظیفه قطع و وصل برق تجهیزات را بر عهده دارد. این رله ها می توانند پشت پریز نصب شوند. در برخی موارد نیز رله ها قبل از مصرف کننده نهایی نصب شده و کنترل جریان برق را بر عهده می گیرند.

سیستم سرمایش و گرمایش خانه هوشمند

با توجه به نوع سیستم استفاده شده جهت سرمایش و گرمایش، نحوه کنترل این سیستم ها متفاوت است. در صورتی که از فن کوئل یا داکت اسپیلت استفاده شده باشد می توان کنترل آن را به ترموستات لمسی هوشمند سپرد. در صورتی که از پکیج برای گرمایش و از کولر برای سرمایش استفاده شده باشد، کنترل این تجهیزات به کمک رله های هوشمند امکان پذیر است.

سایر امکانات خانه های هوشمند

علاوه بر امکانات عمومی یاد شده در بالا، خانه های هوشمند امکانات متنوع دیگری نیز دارند. از این جمله می توان به احضار آسانسور، کنترل درب ها، سیستم صوت مرکزی، کنترل نورپردازی نما و … اشاره کرد. همه امکانات یاد شده به کمک رله های هوشمند و بعضی ماژولهای اختصاصی خانه هوشمند ارائه می شوند.

در خانه های هوشمند چه می گذرد؟

اکنون که با امکانات خانه هوشمند آشنا شدید، آماده هستیم ببینیم در خانه های هوشمند چه می گذرد. مهمترین قابلیت خانه هوشمند، انجام کنترل ها به کمک اپلیکیشن خانه هوشمند است. برای انجام هر کاری در خانه هوشمند کافی است یکبار صفحه موبایل خود را لمس کنید. با لمس آیکون مربوط به هر یک از بخش های خانه هوشمند، وسیله مورد نظر تغییر وضعیت می دهد.

قابلیت دیگر خانه های هوشمند امکان تعریف سناریو است. منظور از تعریف سناریو سلسله کارهایی است که به صورت همزمان و با یک فرمان واحد انجام می شوند. یکی از سناریوهای پر کاربرد در خانه هوشمند سناریوی خروج از منزل است. با تعریف سناریوی خروج از منزل قادر خواهید بود تنها با یک بار لمس صفحه موبایل خود همه مصرف کننده ها را در حالت خاموش قرار دهید.

تعریف سناریوها در سیستمهای مختلف خانه هوشمند متفاوت است. در برخی از سیستم ها کاربر قادر است به راحتی سناریوها را تعریف کند. در برخی دیگر از سیستم ها تعریف سناریو کمی پیچیده تر است و باید توسط کارشناس فنی انجام شود. با توجه با اینکه از چه برندی برای هوشمندسازی ساختمان استفاده می کنید این موضوع متغیر است.

نتیجه گیری

اینکه در خانه های هوشمند چه می گذرد براساس سیستم مورد استفاده در ساختمان متغیر است. اما به صورت کلی می توان گفت آن چیزی که در همه ساختمانهای هوشمند مشترک است، کنترل تجهیزات الکتریکی به کمک اپلیکیشن است. امکان تعریف سناریوهای مختلف نیز از دیگر امکانات جذاب خانه هوشمند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *