اگر به دنبال ثبت نام فرزند خود در مدرسه باشید، حتما اصطلاح مدرسه هوشمند به گوش شما خورده است. متاسفانه برخی از مدارس با تجهیز کلاس های خود به ویدیو پروژکتور عنوان مدرسه هوشمند را یدک می کشند. اما ایا واقعا منظور از هوشمند سازی مدارس تنها استفاده از پروژکتور است؟ پاسخ این سوال قطعا منفی است. با من همراه باشید تا مدرسه هوشمند را موشکافی کنیم.

در نظام آموزشی جدید، الگوی تدریس و یادگیری کاملاً متفاوت از آن چیزیست که در گذشته مرسوم بوده است. به عبارتی برخلاف گذشته که از یادگیری و آموزش در جهت ارتقای تکنولوژی استفاده می شد، امروزه از فناوری های نوین در جهت بهبود فرآیند یادگیری کودکان بهره برداری می شود.

برای نیل به این هدف، محیط یادگیری دانش آموزان تعاملی تر شده و منابع آموزشی زیادی در اختیار آن ها قرار می گیرد. مدرسه هوشمند با بهره بردن از فناوری های روز محیطی شاد، تعاملی و پویا را برای دانش آموزان فراهم می کند.

مدرسه هوشمند چیست؟

براساس مطالعات انجام شده بهترین روش آموزش به کودکان، روش تعاملی است. مدرسه هوشمند با بهره گیری از فناوری های روز دنیا قادر است فضای آموزشی مناسبی را ایجاد کند. اما مدرسه هوشمند فراتر از بکارگیری تکنولوژی در مدرسه است. هدف اصلی از ایجاد مدارس هوشمند ارتقای سطح آموزش و یادگیری کودکان و مربیان است

مزایای مدرسه هوشمند

در ادامه به معرفی دلایل عمده استقبال از مدارس هوشمند در جهان می پردازیم.

  1. دسترسی آسان به اطلاعات آموزشی

دسترسی راحت معلمین و دانش آموزان به اطلاعات را می توان بزرگترین مزیت یک مدرسه هوشمند دانست. در این مدارس برای انتقال محتوای آموزشی به دانش آموزان از ابزار های مختلف متصل به اینترنت هستند استفاده می شود. لپ تاپ، تبلت و موبایل هوشمند نمونه هایی از این دستگاه ها هستند.

دانش آموزان با دسترسی به این بستر به تمام اطلاعات مورد نیاز خود درباره موضوعات مختلف درسی دسترسی خواهند داشت. معلمان نیز با دسترسی به این بستر اطلاعاتی می توانند آموزش ها و اطلاعات مورد نیاز دانش آموزان را به راحتی در اختیار ان ها بگذارند.

  1. دفترچه یادداشت دیجیتال

در یک مدرسه هوشمند دانش آموزان از دستگاه های دیجیتال خود به جای قلم و دفتر برای یادداشت برداری استفاده می کنند. این قابلیت علاوه بر سهولت کار و جذابیت بالا برای ترغیب دانش آموزان، در کاهش مصرف کاغذ و حفظ محیط زیست موثر خواهد بود.

حمل کیف های سنگین حاوی دفتر و کتاب یکی از چالش های همیشگی والدین است. حمل نادرست این کیف می تواند در دراز مدت مشکلات جدی برای سلامت کودکان به وجود بیاورد. دانش آموزان مدرسه هوشمند با بهره گیری از دفترچه یاداشت دیجیتال نیازی به حمل کیف های سنگین ندارند. همچنین استفاده از ابزارهایی مانند Google Docs ، ارائه آموزش و سخنرانی را برای معلمان بسیار آسان کرده است.

  1. آموزش دقیق تر به کمک فایل های چند رسانه ای

گاهی یک فیلم کوتاه چند دقیقه ای بیشتر از یک کتاب 100 صفحه ای بار آموزشی دارد. به عنوان مثال عملکرد دستگاه گردش خون را می توان در یک انیمیشن چند دقیقه ای به خوبی آموزش داد. در حالی که چند فصل کتاب درسی را شامل می شود. مدرسه هوشمند با بهره گیری از ابزارهای دیجیتال امکان استفاده از فایل های چند رسانه ای را برای معلمان فراهم می کند

آموزش بهتر در مدرسه هوشمند

این روش آموزش سبب یادگیری عمیق تر دانش آموزان و همچنین صرفه جویی در زمان آن ها خواهد شد. گاهی اوقات نمایش یک تصویر ساده می تواند جایگزین هزاران کلمه شود.

  1. حاضر و غایب یکسان!!!

در یک مدرسه هوشمند از کلیه فعالیت های آموزشی فیلم تهیه می شود. این فیلم ها در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد تا بتوانند دروس را مرور کنند. همچنین اگر دانش آموزی برخی از جلسات را به دلیل غیبت از دست بدهد، با دسترسی به فایل های آموزشی می تواند به راحتی با کلاس هماهنگ شود. اما در یک مدرسه سنتی، دانش آموزانی که غیبت دارند باید به تنهایی عقب ماندگی خود را جبران کنند. این مساله در مورد درس هایی مانند ریاضی بسیار جدی است.

  1. مدرسه هوشمند، مدرسه پویا

به صورت طبیعی همه ی دانش آموزان یک کلاس درس توان یکسانی در یادگیری ندارند. حضور دانش آموزان ضعیف در کلاس های درس سنتی، روند کلی آموزش را کند می کند. اما کلاس های هوشمند با بهره گیری از محیط پویا سرعت یادگیری دانش آموزان را بیشتر کرده و روند آموزش را روان می کند. با استفاده از ابزار تصویری در آموزش دانش آموزان ضعیف زمان بیشتری را برای آموختن خواهند داشت.

  1. تعامل بیشتر در محیط آموزشی

ابزارهای دیجیتال بخش جدایی ناپذیر یک مدرسه هوشمند هستند. این موضوع تعامل بین دانش آموزان و معلمان را به طرز قابل توجهی بهبود می بخشد. تعامل بیشتر سبب عمیق شدن پیوند عاطفی دانش آموزان و معلمان می شود. دانش آموزان خارج از زمان کلاس درس نیز از طریق ایمیل و ارسال پیام قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر هستند.

یادگیری تعاملی سبب شفافیت بیشتر روند آموزش نسبت به مدارس سنتی می شود.

  1. کاهش هزینه های آموزش

در مدارس سنتی ، دانش آموزان هر ساله هزینه ی بالایی را صرف خرید اقلام آموزشی مانند دفاتر، کتاب و خودکار می کنند. اما در یک مدرسه هوشمند، اغلب این هزینه ها از دوش والدین برداشته می شود. اگرچه ممکن است شهریه ثبت نام در مدارس هوشمند بیشتر از مدارس سنتی باشد.

  1. مدرسه هوشمند، مدرسه همراه

فناوری های ارتباطی جدید به ما امکان می دهند از راه دور لا هم در ارتباط باشیمدانش آموزان مدرسه هوشمند با استفاده از اینترنت می توانند در هر از دنیا با کلاس خود تعامل کنند. به عنوان مثالی از این تعامل می توان به برگزاری کلاس های آموزشی به صورت آنلاین اشاره کرد. متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا این روش آموزش به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته است.

فروشگاه آنلاین گجت سرا | مدرسه هوشمند، هوشمند سازی مدارس و مزایا

  1. برنامه ریزی بهتر، نتایج درخشان تر

یکی از کارهای مهمی که در روند یادگیری دانش اموزان باید مورد توجه قرار بگیرد، بررسی روند یادگیری و آموزش آن هاست. در یک مدرسه هوشمند می توان داده ها و اطلاعات آموزشی دانش آموزان را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کرد.

با این کار می توان یک برنامه دقیق برای ارتقا سطح دانش هر دانش آموز ایجاد و آن را اجرا کرد. روش های سنتی آموزش که فاقد ابزار و منابع دیجیتال هستند، امکان مقایسه و بررسی دقیق روند پیشرفت دانش آموزان را به راحتی در اختیار معلمان و اولیا قرار نمی دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.