در این مقاله به بررسی نورپردازی هوشمند با استفاده از درایور RGB هوشمند می پردازیم. با نصب این ماژول می توانید نورپردازی را با رنگ های متفاوت و مطابق با سلیقه و شرایط روحی خود تغییر دهید. اگر نور تک رنگ فضا برایتان تکراری و خسته کننده شده اید، نورپردازی هوشمند چاره کار شماست.

حتی اگر به رقص نور نیاز دارید باز هم درایور RGB هوشمند چاره کار شماست. اساس کار این ماژول بر تنظیم شدت نور رنگ های مختلف است. رنگ های قرمز، آبی و سبز اساس تنظیم رنگ های مختلف هستند.

برای مثال اگر هر سه لامپ خاموش باشند اتاق تاریک است. اگر دو لامپ قرمز و سبز با شدت نور مساوی روشن باشند اتاق با نور زرد روشن می شود. اگر هم زمان سه لامپ را با شدت نور مساوی با هم روشن کنیم، نور منتشر شده به رنگ سفید خواهد بود. این قابلیت روشنایی هوشمند را می توان جزیی از قابلیت های سرگرمی خانه هوشمند دانست.

نورپردازی هوشمند

یکی از جدیدترین قابلیت هایی که به ساختمان ها اضافه می شود، نورپردازی هوشمند است. نورپردازی هوشمند به کمک تجهیزات rgb انجام می شود. نورپردازی یکی از جدیدترین قابلیت های خانه هوشمند است.

RGB به چه معنی است؟

عبارت RGB مخفف کلمات “RED GREEN BLUE” است. نوارها یا لامپ های RGB از کنار هم قرار گرفتن سه لامپ قرمز، سبز و آبی تشکیل می شوند. اما سوال اصلی اینجاست که چرا از سه رنگ قرمز، سبز و آبی استفاده می کنیم؟

این سه رنگ رنگ های اصلی هستند که سایر رنگ های موجود در بازه نور مرئی با ترکیب آن ها ایجاد می شوند. به عبارت دیگر در صورت ترکیب این سه رنگ با شدت های متفاوت می توانیم تا 16 میلیون رنگ مختلف را تولید کنیم. درایور RGB هوشمند (یا همان نورپردازی هوشمند) تنظیم شدت نورها را برای ما انجام می دهد.

نورپردازی هوشمند با درایور RGB هوشمند

نورپردازی هوشمند در دکوراسیون خانگی

امروزه استفاده از نورپردازی جایگاه ویژه ای در صنعت دکوراسیون خانگی پیدا کرده است. با توسعه تکنولوژی، لامپ های LED مختلفی تولیده شده اند که قابلیت انتشار طول موج های متفاوت را در بازه نور مرئی دارند. طول موج نور مرئی بین 380 تا 740 نانومتر است.

هفت طیف رنگی، مشابه با رنگ های رنگین کمان (بنفش ، نیلی ، آبی، سبز، زرد ، نارنجی و قرمز) در این طول موج قابل رویت هستند. سایر رنگ هایی که با چشم می بینیم نتیجه ی ترکیب های مختلفی از این 7 رنگ است.

فروشگاه آنلاین گجت سرا | نورپردازی هوشمند با درایور RGB هوشمند

لامپ های تک رنگ تنها قادر به تولید یک طول موج مشخص و در نتیجه ، تولید نور تکفام (تک رنگ) هستند. اما لامپ های RGB با قابلیت تولید طول موج های مختلف، قادرند تا 16 میلیون رنگ متفاوت را منتشر کنند.

با استفاده از درایور RGB هوشمند می توانید برای هر بخش از خانه نور متفاوتی در نظر بگیرید. این قابلیت زمانی جذاب تر می شود که قادر باشیم در هر زمانی، از طریق تلفن هوشمند خود رنگ نور منتشر شده را تغییر دهیم …

معرفی درایور RGB هوشمند

برای بهره مندی از قابلیت های نورپردازی هوشمند نیاز به شیلنگ های نوری RGB و همچنین درایور RGB هوشمند داریم. با استفاده از این سیستم هوشمند کاربر می تواند از طریق اپلیکیشن موبایل خود و از میان 16 میلیون رنگ مختلف، رنگ مورد نظر خود را برای نورپردازی خانه انتخاب کند.

حتی می توان در بازه های زمانی مختلف از رنگ های متفاوتی به منظور نورپردازی استفاده کرد. برای مثال می توان نوری مشابه با نور طلوع خورشید را در ساعت بیدار شدن از خواب عصر برای اتاق تنظیم نمود.

برخی از نمونه های درایور RGB تنها در داخل تابلو برق قابل نصب هستند. اما بعضی نمونه های دیگر را می توان در کنار شیلنگ های  RGB و بالای کناف نیز استفاده کرد. با استفاده از این ماژول امکان کنترل سیستم نورپردازی و انتخاب رنگ مورد نظر، از طریق اپلیکیشن تلفن همراه امکان پذیر می شود.

از ماژول هوشمند RGB به منظور نورپردازی نمای ساختمان نیز می توان بهره برد. تنها لازم است شیلنگ RGB را تهیه کنید و سپس سیم های آن را به خروجی ماژول هوشمند RGB متصل نمایید.

نورپردازی هوشمند با ماژول RGB

سیستم نورپردازی هوشمند با استفاده از درایور RGB هوشمند نیز همانند سایر تجهیزات خانه هوشمند با روش های مختلفی قابل کنترل است. برای انتخاب رنگ نور دلخواه، برنامه زمانبندی و حتی فعال کردن رقص نور RGB می توانید از اپلیکیشن تلفن همراه استفاده کنید.

برای این منظور لازم است اپلیکیشن موبایل (اندروید و IOS) ماژول RGB را بر روی گوشی همراه خود نصب و به ماژول متصل کنید. سپس از طریق اپلیکیشن می توانید رنگ نور مورد نظرتان را انتخاب کنید.

همچنین می توانید سناریو های مختلف را برای انتشار نورهای رنگی متنوع تعریف کنید. برخی از انواع درایور امکان کنترل از طریق ریموت را نیز به کاربر ارائه می کنند. در این سیستم ها تعدادی رنگ در حافظه سیستم ذخیره می شود. سپس با هر بار فشردن یک دکمه از ریموت رنگ نور منتشر شده تغییر خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.