هتل هوشمند و نقش اینترنت اشیا در آن

از جمله مهمترین نتایج استفاده از فناوری های نوین در صنعت هتلداری، ظهور و توسعه مفهوم هتل هوشمند است. در سراسر جهان، بسیاری از صنایع به منظور یکپارچه سازی فرایندهای داخلی خود از تکنولوژی اینترنت اشیا بهره می برند. از آن جمله می توان به مراکز مراقبتی درمانی، مراکز آموزشی ، فروشگاه های عرضه کالا، ساختمان های مسکونی و مراکز گردشگری اشاره کرد.

ظهور فناوری اینترنت اشیا منجر به نوآوری های مختلفی در صنعت گردشگری شده و تا حدود زیادی تجربه ی مالی صاحبان هتل و همچنین تجربه ی اسکان میهمانان را بهبود بخشیده است. در این مقاله ، به معرفی هتل هوشمند و چرایی اهمیت آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

اینترنت اشیا (IOT) چیست؟

IOT مخفف عبارت انگلیسی Internet of things است و به مجموعه ای از دستگاه های الکترونیکی اشاره دارد که از طریق اتصال به اینترنت با یکدیگر در ارتباط هستند. هر یک از ابزارک ها قادر است با استفاده از اینترنت، به تبادل اطلاعات با سایر دستگاه های موجود در شبکه بپردازد. IOT را می توان اساس و پایه شکل گیری ساختمان های هوشمند دانست.

ساختمان های هوشمند به کمک اینترنت اشیا سبب افزایش کارایی، شخصی سازی و راحتی بیشتر ساکنان می شوند. در هتل هوشمند از فناوری اینترنت اشیا به منظور تسریع برخی از امور از جمله رزرواسیون، نظافت و همچنین ثبت درخواست غذا استفاده می شود.

هتل هوشمند چیست؟

در یک هتل هوشمند ابزارک های متصل به اینترنت، جهت انجام امور مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. تعامل ابزارک ها با یکدیگر و امکان اتصال آن ها به اینترنت، کاربر را قادر می سازد تا بتواند چندین دستگاه را از یک نقطه کنترل کند. همچنین کاربر می تواند با استفاده از تلفن همراه، تبلت و یا ریموت کنترل، به برخی از ابزارک های هوشمند موجود در هتل دسترسی داشته باشد.

 

هتل هوشمند

استفاده از فناوری IoT در هتل ها کمک می کند تا میهمانان بتوانند کنترل بیشتر و راحت تری بر امکانات هتل داشته باشند. کاربر با اسکان در اتاق هوشمند به سیستم روشنایی، ترموستات، قفل درب و سایر بخش های هوشمند، دسترسی راحت و سریع را تجربه خواهد کرد.

استقبال بیشتر از هتل هوشمند

هتل های زنجیره ای بزرگ نظیر هتل هیلتون و هتل ماریوت، جزو پیشگامان حوزه ی هوشمند سازی هتل هستند. تغییر نسل هتل های سنتی به هتل هوشمند، می تواند تجربه ی اقامت مشتریان را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. علاوه بر این انجام کارها برای کارکنان هتل ساده تر شده و شاهد صرفه جویی قابل توجهی در هزینه و زمان خواهیم بود.

در یک هتل هوشمند، استفاده از فناوری نقشی حیاتی در بهبود رضایت میهمانان و افزایش نرخ بازگشت آنها در آینده دارد. همگام با پیشرفت تکنولوژی هتل ها نیز باید با جدیدترین امکاناتی که به تعامل بهتر با میهمانان کمک می کنند، تجهیز شوند. این قابلیت ها علاوه بر افزایش آسایش میهمانان، با جذب مشتری بیشتر درآمد هتل را نیز به میزان چشمگیری افزایش خواهند داد.

اقامتی راحت و مدرن در هتل هوشمند

استفاده از فناوری هوشمند چگونه می تواند تجربه اسکان میهمانان در هتل را بهبود بخشد؟ امروزه در اغلب هتل های لوکس دنیا از سرویس دستیار صوتی (الکسا و..) در داخل اتاق ها استفاده می شود. مسافر می تواند اغلب درخواست های مورد نظرش را با ارسال پیغام صوتی ثبت کند. میهمانان قادرند با در اختیار داشتن اپلیکیشن تلفن همراه هتل، تمامی مراحل رزرو شام تا درخواست بالشت اضافی را از طریق موبایل شخصی خود ، انجام دهند.

از دیگر امکانات موجود در اتاق های هوشمند می توان به سیستم تهویه مطبوع و سیستم روشنایی هوشمند اشاره کرد. این سیستم ها زمان وارد شدن میهمان به صورت اتوماتیک روشن شده و در هنگام خروج او خاموش می شوند. این قابلیت علاوه بر اینکه در مصرف انرژی صرفه جویی می کند، در هنگام ورود میهمان دمای مطلوبی را تجربه خواهند کرد.

هوشمندسازی و بازگشت سرمایه 

بکارگیری برخی از گجت های هوشمند در هتل ها می تواند نرخ برگشت مشتری در دراز مدت را به طور چشمگیری افزایش دهد. برای مثال، استفاده از فناوری جدید و مدرنی نظیر آینه هوشمند iMirror در هر اتاق می تواند به افزایش جاذبه های توریستی هتل بیافزاید. همچنین به کارگیری ابزارک هایی مانند تلویزیون هوشمند، کلید لمسی هوشمند، دوش حمام هوشمند ، سیستم تهویه هوشمند و … به میهمانان کمک می کند تا اقامتی راحت را تجربه کنند.

در یک هتل هوشمند میهمان می تواند از طریق تلفن هوشمند و به صورت آنلاین، اتاق مورد نظر خود را رزرو کند. سپس با عظیمت به هتل و در زمان ورود، بدون انتظار در صف پذیرش و با استفاده از تلفن هوشمند خود به اتاق رزرو شده دسترسی پیدا می کند. قفل هوشمند درب اتاق را از طریق اپلیکیشن هتل باز کرده و به راحتی می تواند به سیستم روشنایی، تهویه و سایر تجهیزات هوشمند اتاق خود دسترسی داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *