اگر شما هم از جمله افرادی هستید که به هوشمندسازی ساختمان فکر می کنید، حتما این مقاله را تا انتها بخوانید. بایدها و نبایدهایی در این زمینه وجود دارد که عدم توجه به آن ها می تواند شما را در آینده با چالش های زیادی روبرو کند. در این مقاله سعی شده است تمام این موارد مورد بررسی قرار بگیرند.

منظور از هوشمندسازی ساختمان چیست؟

هوشمندسازی ساختمان یک اصطلاح عام است. فرض کنید در یک خانه همه عملیات کنترلی شما به کمک اپلیکیشن موبایل انجام می شود. برای روشن و خاموش کردن لامپ ها کافی است یک بار آیکون مربوط به هریک را لمس کنید. برای روشن کردن چای ساز و کولر نیز به همین شکل می توانید اقدام کنید. علاوه بر این هوشمندسازی ساختمان امکانات دیگری نیز به شما ارائه می کند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل شیر اصلی آب و گاز
  • احضار آسانسور
  • کنترل نورپردازی ساختمان
  • کنترل سیستم صوت مرکزی
  • کنترل چیلر، فن کوئل و داکت اسپیلت (به کمک ترموستات هوشمند)
  • کنترل تردد
  • صرفه جویی در مصرف انرژی
  • و …

لازم به ذکر است که تمام شرکت ها قادر به ارائه همه امکانات یاد شده نیستند. عامل تعیین کننده در مورد امکانات قابل ارائه، تجهیزات مورد استفاده در پروژه است. همچنین پروتکل مورد استفاده در پروژه نیز می تواند نقش موثری در این زمینه داشته باشد.

بایدها و نبایدهای هوشمندسازی ساختمان

اکنون به بیان بایدها و نبایدهایی که در این زمینه باید به آن ها توجه کنید می پردازیم. قبلا در مقاله نکاتی در مورد خرید خانه هوشمند به برخی نکات مهم در اینباره اشاره کرده ایم. با ما همراه باشید …

باید برآورد درستی از نیازهای پروژه داشته باشید…

گام اول در هوشمندسازی ساختمان برآورد دقیق نیازهای پروژه است. با توجه به امکانات قابل ارائه در ساختمان هوشمند و میزان بودجه ای که برای اینکار در نظر گرفتید، یک نیاز سنجی دقیق انجام دهید. هر چقدر نیاز سنجی شما دقیق تر باشد انتخاب بهتری خواهید داشت. همچنین برآورد دقیق به شما کمک می کند بهترین تجهیزات را برای هوشمندسازی انتخاب کنید.

نباید بیش از نیاز برای هوشمندسازی ساختمان هزینه کنید …

اولین نبایدی که در هوشمندسازی ساختمان باید با آن توجه کنید، زیاد شدن هزینه است. البته اصطلاح زیاد شدن هزینه، عبارت دقیق و حساب شده ای نیست. بنابراین از جمله هزینه به ازای نیاز استفاده می کنیم. اجازه دهید با یک مثال مطلب را روشن تر کنم. فرض کنید شما تنها به یک کلید لمسی هوشمند سه پل نیاز دارید و در آینده نیز قصد توسعه سیستم را ندارید. در این صورت نیاز شما یک کلید سه پل است. حال به راحتی با مقایسه قیمت برندهای مختلف می توانید میزان هزینه به ازای نیاز خود را مشخص کنید.

کاهش هزینه در هوشمندسازی ساختمان

نکته مهمی که در تعیین هزینه به ازای نیاز باید به آن توجه کرد، خدمات و امکاناتی است که هریک از محصولات به شما ارائه می دهند. ممکن است قیمت یک محصول بیشتر باشد اما در عوض امکانات و خدمات بیشتری به شما ارئه می دهد. با صرفنظر از کیفیت محصولات مختلف، شما نباید برای امکاناتی که به آن ها نیاز ندارید هزینه کنید.

باید به پشتیبانی و خدمات پس از فروش محصولات توجه کنید

از جمله موارد مهمی که هوشمندسازی ساختمان باید به آن توجه کنید، پشتیبانی و خدمات پس از فروش محصولات است. با توجه به اینکه تجهیزات خانه هوشمند الکترونیکی هستند، در طول زمان استفاده ممکن است دچار ایراد شوند. علاوه بر این با توجه به شیشه ای بودن رویه کلیدها امکان شکستن رویه کلید در اثر ضربه وجود دارد. اگرچه عموما از شیشه های نشکن برای رویه کلید استفاده می شود، با این وجود احتمال شکستن آن ها صفر نیست. از اینرو  باید به پشتیبانی و خدمات پس از فروش محصولات توجه کنید.

نباید تنها به نیازهای فعلی خود اکتفا کنید

برخی از تجهیزات هوشمندسازی ساختمان امکان توسعه در آینده را نیز برای شما فراهم می کنند. اما برخی از محصولات این امکان را ندارند. چنانچه در برآورد نیاز خود به این موضوع توجه نکنید، در آینده متحمل پرداخت هزینه های اضافی خواهید شد. چرا که افزودن بخش های جدید به سیستم، مستلزم تغییر کلی سیستم و نصب سیستم جدید است.

باید متناسب با بستر ساختمان خود تجهیزات را انتخاب کنید

تجهیزات هوشمندسازی ساختمان در انواع بی سیم و باسیم عرضه می شوند. علاوه بر این برخی از کلیدهای هوشمند در همه قوطی کلیدها نصب می شوند. اما برخی دیگر از کلیدها در قوطی کلیدهای با استاندارد خاص نصب می شوند. هر دوی موارد یاد شده در انتخاب تجهیزات هوشمندسازی ساختمان بسیار حائز اهمیت هستند. چنانچه ساختمان شما در حال استفاده است و یا سیم کشی و نازک کاری آن انجام شده باشد، انتخاب نادرست می تواند دردسرهای زیادی را برای شما به بار بیاورد.

برای ساختمان های در حال استفاده توصیه می شود از سیستم های با ارتباط بی سیم و کلیدهای متناسب با قوطی کلیدهای پروژه خود استفاده کنید. اما اگر ساختمان شما در حال ساخت باشد از هر دو نوع سیستم باسیم و بی سیم می توانید استفاده کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله به بیان بایدها و نبایدهای هوشمندسازی ساختمان پرداختیم. چنانچه قصد استفاده از این تکنولوژی را دارید، توصیه می کنیم به موارد اشاره شده در این مقاله توجه کنید. در صورت بروز هر گونه سوال مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *