هوشمندسازی ساختمان بایدها و نبایدها

اگر شما هم به هوشمندسازی ساختمان فکر می کنید، حتما این مقاله را تا انتها بخوانید. این تکنولوژی جدید با وجود سن نه چندان زیاد علاقه مندان زیادی در سراسر دنیا پیدا کرده است. امکانات گسترده قابل ارائه توسط این سیستم ها از یک سو و رفاه و آسایشی که در سایه استفاده از این سیستم ها حاصل می شود از سوی دیگر بر محبوبیت این سیستم ها افزده است.

در کنار قابلیت ها و جذابیت های زیاد این سیستم ها، نکات مهمی وجود دارد که حتما باید مورد توجه قرار بگیرند. در این مقاله تلاش کرده ایم تمام بایدها و نبایدهای این سیستم ها را گردآوری کنیم. با من همراه باشید …

هوشمندسازی ساختمان

هوشمندسازی ساختمان یک اصطلاح عمومی و کلی است. در یک خانه هوشمند اغلب دستگاه های الکتریکی با  اپلیکیشن موبایل کنترل می شوند. هر دستگاه هوشمند با یک آیکون در نرم افزار شناخته می شود. برای تغییر وضعیت دستگاه (روشن / خاموش) کافی است آیکون مربوط به آن را یکبار لمس کنید.

به عنوان مثال برای روشن و خاموش کردن لامپ ها، چای ساز و کولر کافی است وارد اپلیکیشن شده و آیکون آن ها را لمس کنید. علاوه بر این هوشمندسازی ساختمان امکانات دیگری نیز دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل شیر اصلی آب و گاز
  • فراخوانی آسانسور
  • کنترل نورپردازی ساختمان
  • کنترل سیستم صوتی هوشمند
  • کنترل سیستم های سرمایش و گرمایش
  • کنترل تردد، درب آپارتمان و درب پارکینگ
  • تعریف سناریو و زمانبندی انجام امور
  • و …

لازم به ذکر است که برخی شرکت ها قادر به ارائه همه این امکانات نیستند. عامل تعیین کننده در مورد امکانات قابل ارائه، تجهیزات مورد استفاده در پروژه است. همچنین پروتکل مورد استفاده در پروژه نیز می تواند نقش موثری در این زمینه داشته باشد.

امکانات قابل ارائه در هوشمندسازی ساختمان

بایدها و نبایدهای هوشمندسازی ساختمان

مانند هر تکنولوژی دیگری، خانه هوشمند نیز زوایای پنهانی دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد. دانستن بایدها و نبایدها قبل از اقدام به هوشمند سازی ساختمان، سبب می شود انتخاب بهتری داشته باشید.همچنین لازم است نکات مهمی را در هنگام خرید مورد توجه قرار دهید که در مقاله نکاتی در مورد خرید خانه هوشمند به برخی از آن ها اشاره شده است.

باید برآورد درستی از نیازهای پروژه داشته باشید…

گام اول در هوشمندسازی ساختمان برآورد دقیق نیازهای پروژه است. با توجه به امکانات مورد نیاز و  بودجه هوشمند سازی ساختمان، یک نیاز سنجی دقیق انجام دهید. تجهیزات هوشمند موجود در بازار از نقطه نظر زیرساخت و پروتکل ارتباطی با هم متفاوت هستند. نوع تجهیزاتی که انتخاب می کنید در اجرای زیرساخت پروژه نیز تاثیرگذار هستند. شما می توانید با یک نیازسنجی دقیق، چالش های آتی را به حداقل برسانید.

نباید بیش از نیاز برای هوشمندسازی ساختمان هزینه کنید …

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید، مدیریت هزینه های پروژه است. اصطلاح زیاد شدن هزینه، عبارت دقیق و حساب شده ای نیست و بهتر است هزینه به ازای نیاز را مورد بررسی قرار دهیم. اجازه دهید با یک مثال مطلب را روشن تر کنیم. فرض کنید شما تنها به یک کلید لمسی هوشمند سه پل نیاز دارید و در آینده نیز قصد توسعه سیستم را ندارید. در این صورت نیاز شما یک کلید سه پل است. حال به راحتی با مقایسه قیمت برندهای مختلف می توانید هزینه به ازای نیاز خود را مشخص کنید.

کاهش هزینه در هوشمندسازی ساختمان

نکته مهمی که در تعیین هزینه به ازای نیاز باید به آن توجه کنید، خدمات و امکاناتی است که محصولات مختلف به شما ارائه می دهند. ممکن است قیمت یک محصول بیشتر باشد اما در عوض امکانات و خدمات بیشتری به شما ارئه دهد. با توجه ویژه به کیفیت محصولات مختلف، نباید برای امکاناتی که به آن ها نیاز ندارید هزینه کنید.

باید به پشتیبانی و خدمات پس از فروش توجه کنید

از جمله موارد مهمی که در هوشمندسازی ساختمان باید به آن توجه کنید، پشتیبانی و خدمات پس از فروش محصولات است. این تجهیزات الکترونیکی، مانند هر وسیله الکترونیکی دیگر، در طول زمان استفاده ممکن است دچار ایراد شوند. مشکلات ایجاد شده برای تجهیزات اغلب قابل حل هستند. علاوه بر این بسیاری از تولیدکنندگان روی محصولات خود گارانتی تعویض ارائه می کنند. اگر محصولی با گارانتی معتبر بخرید، خیال شما از کارکرد مناسب در دراز مدت راحت خواهد بود.

گارانتی تجهیزات هوشمندسازی ساختمان

نباید به نیازهای فعلی خود اکتفا کنید

برخی از تجهیزات هوشمندسازی ساختمان را می توانید در آینده نیز توسعه دهید اما برخی از محصولات این امکان را ندارند. چنانچه در برآورد نیاز خود به این موضوع توجه نکنید، در آینده متحمل پرداخت هزینه های اضافی خواهید شد. افزودن امکانات به برخی از سیستم های هوشمند نیازمند ایجاد تغییر در زیرساخت سیم کشی و یا جایگزینی تجهیزات است.

در هنگام نیازسجی با نگاه به آینده، نیازهای آتی خود را شناسایی کنید. در این صورت دست کم زیرساخت سیم کشی مورد نیاز را اجرا خواهید کرد و برای توسعه در آینده با مشکلات کمتری مواجه خواهید شد.

باید متناسب با بستر ساختمان خود تجهیزات را انتخاب کنید

تجهیزات هوشمندسازی ساختمان در انواع بی سیم و باسیم عرضه می شوند. علاوه بر این برخی از کلیدهای هوشمند در همه قوطی کلیدها و برخی دیگر در قوطی کلیدهایی با استاندارد خاص نصب می شوند. این موارد در انتخاب تجهیزات هوشمندسازی ساختمان اهمیت بالایی دارند.

چنانچه ساختمان شما در حال استفاده است و یا سیم کشی و نازک کاری آن انجام شده باشد، انتخاب نادرست دردسرهای بیشتری را برای شما به بار می آورد.

برای ساختمان های در حال استفاده توصیه می شود از تجهیزات با ارتباط بی سیم و کلیدهای متناسب با قوطی کلیدهای پروژه خود استفاده کنید. اما اگر ساختمان شما در حال ساخت باشد از هر دو نوع سیستم باسیم و بی سیم می توانید استفاده کنید. نکته حائز اهمیت این است که قبل از اجرای زیرساخت سیم کشی نوع سیستم را مشخص کنید.

نتیجه گیری

در این نوشتار به بیان برخی از بایدها و نبایدهای هوشمندسازی ساختمان پرداختیم. چنانچه قصد استفاده از این تکنولوژی را دارید، توصیه می کنیم به موارد اشاره شده در بالا توجه کنید. در صورت بروز هر گونه سوال مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *