یکی از نوآوری های اتوماسیون خانگی، به کارگیری پریز هوشمند برای کنترل از راه دور لوازم برقی غیر هوشمند است. این ابزارک ها کاربر را قادر می سازند لوازم برقی را به وسیله اپلیکیشن موبایل کنترل کند. به کمک این ابزارک ها می توانید یک وسیله برقی ساده را ارتقا داده و به خانه هوشمند خود اضافه کنید.

این ابزارک ها کاربردهای گسترده ای دارند. همچنین انواع متنوعی از آن ها توسط شرکت های مختلف تولید شده است. در این مقاله به بررسی پریز هوشمند می پردازیم. با ما همراه باشید.

عملکرد پریز هوشمند 

نقش پریزها تامین برق وسایل برقی است. از پریزها به منظور دسترسی راحت به برق در نقاط مختلف خانه استفاده می شود. پریزهای هوشمند دارای یک رله هوشمند داخلی هستند. این رله مانند یک فیوز در پشت پریز عمل کرده و قادر است جریان برق را قطع و وصل کند.

برخی از تولیدکنندگان پریز هوشمند را به صورت یک ابزارک سیار تولید می کنند. برای استفاده از این ابزارک کافی است آن را به پریز متصل کنید. پس از وصل دو شاخه به این ابزارک می توانید وسیله برقی متصل به آن را به کمک موبایل کنترل کنید.

در برخی از مدل های دیگر، یک ماژول میانی به نام Actuator در پشت پریز سنتی نصب شده و آن را به پریز هوشمند تبدیل می کند.

نمونه پریز هوشمند

کاربرد پریزهای هوشمند

پریز هوشمند کاربردهای زیادی دارد. هر وسیله برقی که با قطع و وصل برق روشن و خاموش می شود را می توانید به این پریزها متصل کنید. دقت کنید که وسایلی مانند تلویزیون و ماشین لباسشویی و ظرفشویی را نمی توانید با این پریزها کنترل کنید.

برای روشن کردن تلویزیون علاوه بر وصل برق، باید به وسیله کنترل تلویزیون را روشن کنید. همچنین برای شروع به کار ماشین لباسشویی و ظرفشویی لازم است ابتدا برنامه شستشوی مورد نظر را انتخاب کنید. سناریوهای زیر را ببینید:

  • صبحگاه، در حالی که هنوز در رختخواب هستید به کمک تلفن همراه هوشمند خود دستگاه قهوه ساز یا چای ساز را روشن کنید
  • بدون بلند شدن از روی صندلی سیستم های گرمایش و سرمایش را کنترل و دمای مطلوب را تنظیم کنید،
  • از محل کار خود می توانید خاموش بودن وسایل برقی را کنترل کنید.
  • در هنگام برگشت از محل کار پلوپز برقی را روشن کنید تا به محض ورود به خانه غذای شما آماده باشد.

موارد مشابه زیادی را می توان از کاربرد پریز هوشمند در خانه نام برد. با در نظر گرفتن محدودیت دسترسی وسایل برقی می توانید از پریز هوشمند استفاده های متنوعی داشته باشید.

نکات مهم قبل  از خرید پریز هوشمند

پس از آشنایی با کارایی پریز هوشمند به نکات مهمی که قبل از خرید باید رعایت کنید می پردازیم. عدم توجه به این نکات می تواند چالش هایی را برای شما بوجود بیاورد.

  • به اندازه پریز توجه کنید

پریز هوشمند در دو نوع روکار و توکار به بازار عرضه می شوند. اگر قصد استفاده از پریز توکار برای ساختمان در حال استفاده دارید، حتما از متناسب بودن اندازه ماژول پریز با فضای خالی قوطی کلیدها مطمئن شوید. عدم توجه به این نکته می تواند چالش تخریب دیوار و … را برای شما بوجود بیاورد.

همچنین پریزهای هوشمند روکار نیز اندازه های متفاوتی دارند. اگر در مکان خاصی از خانه می خواهید از آن استفاده کنید، از امکان نصب پریز هوشمند بر روی پریز سنتی مطمئن شوید.

فروشگاه آنلاین گجت سرا | پریز هوشمند، یک راهنمای کامل

  • هماهنگی با کلیدهای لمسی هوشمند

برخی از شرکت های تولید کننده تجهیزات خانه هوشمند، پریز های هوشمند را در طرح و رنگی مشابه با کلید های روشنایی خود تولید می کنند. همچنین برخی از تولیدکنندگان تجهیزات هوشمند داخلی قادر هستند کلید ها و پریزهای خود را در طرح و رنگ دلخواه مشتری و به صورت سفارشی تولید کنند.

اگر علاقه مند به دیزاین منزل و طراحی داخلی هستید بهتر است پیش از اقدام به خرید پریز هوشمند این موارد را نیز بررسی نمایید. همچنین می توانید از فروشگاه گجت سرا کلیدهای هوشمند و پریزهای مشابه آن ها را تهیه کنید.

  • تناسب توان پریز با وسایل برقی مورد استفاده

اصلی ترین چالش در انتخاب و خرید پریزهای هوشمند، حداکثر جریان قابل تحمل آن هاست. فرقی نمی کند پریز روکار را انتخاب می کنید یا پریز توکار، در هر صورت توجه به این مولفه مهم ضروری است. قبل از اقدام به خرید توان مصرفی وسایل برقی که قرار است به پریز هوشمند متصل شود را بررسی کنید.

معمولا وسایلی مانند اتو، پلوپز و چای ساز که گرمکن دارند، توان مصرفی بالاتری نسبت به سایر وسایل دارند. دقت کنید بالاترین توان مصرفی را در نظر بگیرید.

  • قابلیت نظارت بر مصرف انرژی

برخی از نمونه های پریز هوشمند موجود در بازار، میزان برق مصرفی وسایل مختلف را اندازه گیری می کنند. این پریزها امکان نظارت بر روی میزان برق مصرفی را فراهم می کنند. همچنین کاربر می تواند گزارش مصرف را بر روی اپلیکیشن موبایل خود مشاهده کند. با استفاده از این گزارش، میزان مصرف برق هر وسیله برقی به صورت مجزا قابل مشاهده است. اگر این قابلیت برای شما مهم است، هنگام خرید به آن دقت کنید.

 جمع بندی

پریز هوشمند به عنوان یک ابزارک پرکاربرد در خانه هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد. این پریزها در دو نوع توکار و روکار قابل استفاده هستند. همه وسایل برقی را نمی توان به کمک این پریزها کنترل کرد. به عنوان مثال ماشین لباسشویی با این پریزها قابل کنترل نیست.

برای شروع به کار ماشین لباسشویی حتما باید برنامه شستشو را انتخاب کنید. در صورتی که پریز هوشمند تنها می تواند جریان برق را قطع یا وصل کند. هنگام خرید باید به نکات مهمی توجه کنید که مهمترین آن ها حداکثر جریان قابل تحمل پریز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.