دراین مقاله به بررسی خانه هوشمند وای فای می پردازیم. خانه هوشمند محیطی است که در آن تقریبا تمام وسایل الکتریکی را میتوان با استفاده از موبایل کنترل کرد و یکی از مهم ترین ویژگی آن کنترل از راه دور است. برای کنترل تجهیزات هوشمندسازی ساختمان لازم است ابتدا ارتباط بین تجهیزات با یکدیگر و اینترنت برقرار شود. با توجه به بستر ارتباطی تجهیزات، نوع پروتکل مورد استفاده نیز متفاوت خواهد بود. یکی از بسترهای ارتباطی در خانه هوشمند، خانه هوشمند وای فای است.

خانه هوشمند بی سیم

در حال حاضر 3 تکنولوژی ارتباط بی سیم در خانه هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد. ارتباط بلوتوث، WiFi ، و ارتباط رادیویی. برخی از سیستم ها نیز به صورت همزمان از تکنولوژی های مختلف استفاده می کنند. غالبا کاربرد خانه هوشمند وای فای در ارتباط تجهیزات با اینترنت است. به این صورت که ارتباط تجهیزات با مودم ADSl به کمک امواج WIFI برقرار می شود.

خانه هوشمند وای فای

ارتباط تجهیزات خانه هوشمند با اینترنت ممکن است به صورت مستقل ( هر تجهیز جداگانه به اینترنت متصل شود) یا به صورت تجمیعی انجام شود. ارتباط تجمیعی به کمک دستگاه کنترل مرکزی انجام می شود. در این سیستم ها ارتباط دستگاه مرکزی با اینترنت بر بستر امواج WIFI و ارتباط دستگاه مرکزی با سایر تجهیزات بر بستر ارتباط رادیویی صورت می گیرد.

WIFI  چیست؟

این کلمه مخفف wireless fidelity  است. یک فناوری انتقال بی سیم با برد کوتاه که جهت بهبود نحوه ی برقراری ارتباط میان تجهیزات شبکه بی سیم به وجود آمده است. با پیشرفت فناوری وای فای و رشد روزافزون سیستم های هوشمند، استفاده از فناوریWiFi  در سیستم های خانه هوشمند نیز در حال رشد است.

ویژگی های خانه هوشمند وای فای

مهم ترین ویژگی این سیستم ها عدم نیاز به تغییر در سیم کشی برای خانه های در حال استفاده است. همچنین در دسترس بودن مودم های وای فای در تمام مکان ها از جمله مزایای این سیستم هاست.

ممکن است برای کاربران این سوال پیش بیاید که آیا امواج تولید شده از این تکنولوژی اثرات مضر بر روی بدن انسان دارد؟ در جواب باید گفت تأثیر اشعه ایجاد شده توسط وای فای بر روی بدن انسان در محدوده ای ایمن و بسیار ناچیز است.

در فناوری وای فای، هوا به عنوان واسطه ای برای انتقال و دریافت داده استفاده می شود. همین امر سبب نویزپذیری بالای این ارتباط در مناطق با نویز زیاد می شود. به همین دلیل استفاده از این بستر ارتباطی در مکان های صنعتی که نویز زیادی دارند توصیه نمی شود.

خانه هوشمند وای فای یا سیستم های باسیم؟

عملکرد و کارایی خانه هوشمند وای فای با سیستم های هوشمندسازی با سیم تفاوت چندانی ندارد. تنها در صورتی که محیط نویز زیادی داشته باشد، استفاده از تکنولوژی WIFI گزینه مناسبی نیست. از سوی دیگر این تکنولوژی برای مکان های در حال استفاده گزینه بهتری محسوب می شود. دلیل این امر عدم نیاز به تغییر سیم کشی است.

نتیجه گیری

خانه هوشمند وای فای اصطلاحی است که برای سیستم های هوشمندسازی ساختمان بی سیم رایج شده است. مزیت اصلی این سیستم ها عدم نیاز به تغییر در سیم کشی ساختمان است. از سوی دیگر این سیستم ها به دلیل نویزپذیر بودن برای محیط های صنعتی انتخاب مناسبی نیستند. اگر سوالی برای شما باقی مانده است، با ما در ارتباط باشید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *