در این مقاله قصد داریم به معرفی تجهیزات هوشمندسازی ساختمان بپردازیم. در ابتدا باید به درکی از مفهوم هوشمندسازی برسیم. خانه هوشمند چیست؟ خانه هوشمند یک خانه یا آپارتمان معمولی است که به سیستم های هوشمند مجهز شده است. شما میتوانید تقریبا تمام تجهیزات الکتریکی مورد استفاده در خانه را  به کمک تلفن همراه هوشمند تحت کنترل خود در آورید.

نمونه تجهیزات هوشمندسازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان کیفیت زندگی شما را ارتقا می دهد و منجر به راحتی و صرفه جویی در زمان و انرژی  می شود. برای رسیدن به این اهداف در یک خانه هوشمند به تجهیزات هوشمند سازی نیاز است. تجهیزات خانه هوشمند جهت عملکرد صحیح در یک شبکه ارتباطی با هم در ارتباطند. ارتباط بین تجهیزات با کاربر بر بستر اینترنت و به کمک اپلیکیشن موبایل انجام می شود. ارتباط بین تجهیزات با یکدیگر به روش های مختلفی انجام می شود. براساس نوع بستر ارتباطی می توان تجهیزات هوشمندسازی ساختمان را در دو گروه دسته بندی کرد.

تجهیزات هوشمند سازی ساختمان بی سیم

تجهیزات هوشمندسازی ساختمان بی سیم برای ساختمان هایی که از قبل ساخته شده اند و یا در حال بازسازی هستند گزینه مطلوب به حساب می آند. این تجهیزات به دلیل عدم نیاز به سیم کشی جهت ارتباط تجهیزات در کاهش هزینه های پروژه نیز موثر خواهند بود. اگرچه نهایتا نیاز کاربر و هزینه تجهیزات نیز بر انتخاب نوع ارتباط اثرگذار هستند. تجهیزات بی سیم خود به دو گروه مستقل و تحت شبکه تقسیم می شوند.

  • تجهیزات بی سیم مستقل:

این تجهیزات به صورت مستقل به اینترنت متصل می شوند و از طریق اپلیکیشن خانه هوشمند قابل کنترل خواند بود. ارتباط این تجهیزات با اینترنت به کمک ارتباط WIFI با مودم برقرار می شود.

  •    تجهیزات بی سیم تحت شبکه:

این گروه از تجهیزات برای اتصال به شبکه و کنترل توسط کاربر به یک دستگاه کنترل مرکزی خانه هوشمند متصل می شوند. تولید کنندگان مختلف این دستگاه را با نام های متفاوتی از جمله هاب، کنترلر مرکزی، گیت وِی و … معرفی می کنند. در این سیستم ها دستگاه مرکزی از یک سو با اینترنت و از سوی دیگر با سایر تجهیزات خانه هوشمند در ارتباط است. این ارتباط ممکن است به کمک امواج رادیویRF، تکنولوژی بلوتوث یا WIFI برقرار می شود.

تجهیزات هوشمندسازی با سیم

در این نوع شبکه برای برقراری ارتباط تجهیزات با دستگاه کنترل مرکزی از ارتباط سیمی استفاده می شود. ارتباط دستگاه مرکزی با اینترنت نیز می تواند به کمک کابل سیم یا به صورت بی سیم برقرار شود. برای برقراری ارتباط بین نودهای مختلف شبکه از پروتکل های ارتباطی متفاوتی استفاده میشود. از جمله مهمترین  پروتکل های ارتباطی بی سیم می توان به  KNX، Mod-bus  و S-bus اشاره کرد.

تجهیزات هوشمندسازی ساختمان از نظر عملکرد و کارایی

تجهیزات هوشمند سازی از نظر عملکرد و کاربرد در سه لایه تقسیم می شوند. اگرچه ممکن است براساس نظر کارشناسان مختلف تعداد لایه ها و تجهیزات موجود در هر یک تغییر کند. لایه های مختلف شبکه خانه هوشمند عبارتند از لایه عملگرها، لایه رابط یا واسط و لایه کنترلی. در ادامه به تشریح لایه های مختلف می پردازیم.

  • لایه اول: عملگرها

این لایه شامل تجهیزات هوشمندسازی ساختمان است که با لوازم الکتریکی در ارتباط هستند.  تجهیزات این لایه عموما شامل کلید های لمسی هوشمند، رله هوشمند و سایر عملگر های هوشمند است. وظیفه این لایه دریافت دستورات کنترلی از کاربر و اعمال تغییرات مورد نظر بر وضعیت تجهیزات است. دستورات کنترلی ممکن است مستیقما یا از طریق لایه واسط به این تجهیزات برسد.

  •  لایه دوم: لایه واسط

وظیفه این لایه برقراری ارتباط بین تجهیزات هوشمندسازی ساختمان (عملگرها) با لایه کنترلی است. چنانچه تجهیزات مورد استفاده به صورت مستقل به اینترنت متصل شوند، لایه دوم حذف می شود. در غیر اینصورت انواع تجهیزات هوشمندسازی ساختمان جهت کنترل باید به دستگاه مرکزی متصل شوند. این ارتباط ممکن است به صورت بی سیم یا با سیم باشد. فارغ از نوع ارتباط این بخش از خانه هوشمند شامل مودم و دستگاه کنترل مرکزی خواهد بود.

  • لایه سوم: کنترل همه چیز در دستان شماست!!!

این لایه وظیفه برقراری ارتباط بین تجهیزات و کاربر را بر عهده دارد. این ارتباط ممکن است به روش های مختلفی برقرار شود. ارتباط اینترنتی، ارتباط پیامکی و ارتباط WIFi از این نوعند. تجهیزات خانه هوشمند که در این لایه قرار می گیرند عبارتند از: اپلیکیشن خانه هوشمند و همچنین تاچ پنل ها. این تجهیزات جهت کنترل یکجا و یکپارچه تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرند.

عملکرد تجهیزات هوشمندسازی ساختمان

تجهیزات هوشمندسازی ساختمان را براساس عملکرد می توان به سه گروه کلی تقسیم کرد.

  • دستگاه کنترل مرکزی
  • کلید های لمسی هوشمند
  • رله های هوشمند

دستگاه کنترل مرکزی

این دستگاه وسیله برقراری ارتباط بین تجهیزات هوشمند سازی ساختمان با اینترنت را بر عهده دارد. علاوه براین این دستگاه می تواند امکان پایش مصرف انرژی، کنترل مصرف انرژی و … را نیز انجام دهد. تولیدکنندگان مختلف دستگاه هایی با امکانات متفاوت عرضه می کنند. از آن جمله می توان به قابلیت ارتباط پیامکی و امکان اتصال به سنسورهای مختلف یاد کرد.

کلیدهای لمسی هوشمند

کلید های لمسی هوشمند به شما امکان می دهد که روشنایی منزل را به صورت دستی و یا توسط تلفن همراه کنترل کنید. این کلیدها همچنین به کمک تاچ پنل مرکزی نیز قابل کنترل هستند. کلید لمسی هوشمند در انواع 1پل، 2پل، 3پل و 4پل تولید و به بازار عرضه شده اند. همچنین بعضی از شرکت های تولید کننده کلیدهای لمسی 6 و 8 پل نیز ارائه می دهند.

رله هوشمند کوچک و همه کاره

رله هوشمند از جمله پرکاربردترین تجهیزات هوشمندسازی ساختمان است. در سیستم خانه هوشمند برای کنترل وسایل برقی با استفاده از تلفن همراه از رله هوشمند استفاده می شود. به عنوان مثال شما با استفاده از رله هوشمند می توانید کنترل پریزها، شیرهای برقی، پرده برقی، وسایل سرمایش و گرمایش و حتی تجهیزات روشنایی را به دست بگیرید. تقریبا تمام وسایل برقی مورد استفاده در خانه را می توان با استفاده از رله هوشمند به تلفن هوشمند متصل کرد و آنها را کنترل کرد.

نتیجه گیری

در این مقاله به معرفی تجهیزات هوشمندسازی ساختمان، عملکرد آن ها و همچنین پروتکل های ارتباطی آن ها پرداخته شد. اگرچه هریک از موارد یاد شده به تنهایی تشریح بیشتری را می طلبند. در این مقاله قصد ارائه اطلاعات به صورت مختصر و کلی داشتیم. در مقالات آینده هریک از موارد را به صورت کاملا تخصصی مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.