اگر شما هم قصد خرید تجهیزات خانه هوشمند ایرانی را داشته باشید، این سوال برای شما پیش خواهد آمد. آیا خرید تجهیزات خانه هوشمند ایرانی کار درستی است؟ در این مقاله سعی می کنیم به این سوال مهم پاسخ بدهیم. نکته حائز اهمیت این است که شما تصمیم گیرنده ی نهایی هستید.

ما سعی می کنیم مواردی را که در انتخاب خانه هوشمند باید به آن توجه کنید با شما در میان بگذاریم. با توجه به نکات مطرح شده در این مقاله خواهید توانست انتخاب درستی داشته باشید. با ما همراه شوید …

خانه هوشمند ایرانی

نیاز خود را به درستی شناسایی کنید

اولین کاری که قبل از هر خریدی از جمله خانه هوشمند ایرانی باید انجام دهید، نیازسنجی درست پروژه است. سیستم های خانه هوشمند شرکت های مختلف امکانات متفاوتی را در اختیار شما می گذارند. حتی گاهی اوقات زیرساخت اجرا شده در ساختمان نیز بر این موضوع اثر گذار است.

اگر قصد استفاده از سیستم های بی سیم را داشته باشید، سیم کشی شما به شیوه سنتی انجام می شود. در صورتی که قصد استفاده از تجهیزات سیمی را داشته باشید، سیم کشی ساختمان شما تغییر خواهد کرد.

پس از انتخاب نوع سیستم ارتباطی (بی سیم یا باسیم) نوبت به تعیین تجهیزات مورد نیاز می رسد. در این مرحله لیستی از امکانات مورد نیاز خودتان تهیه کنید. پس از انجام این مرحله می توانید تا حدودی بین محصولات خانه هوشمند ایرانی و خارجی تصمیم گیری کنید.

امکانات قابل ارائه توسط سیستم های ایرانی و خارجی کمی متفاوت است. از این رو تعیین دقیق امانات مورد نیاز از اهمیت بالایی برخوردار است.

محصولات خانه هوشمند ایرانی

شاید این کار را قبل از برآورد امکانات انجام دهید. محصولات خانه هوشمند ایرانی نیز از تنوع مناسبی برخوردار هستند. عموما این سیستم ها امکان کنترل سیستم روشنایی، لازم برقی، سرمایش و گرمایش و امکانات دیگری را به کاربر ارائه می دهند.

هر یک از امکانات یاد شده نیز ممکن است توسط تجهیزات متفاوتی ارائه شوند. زیرساخت مورد نیاز برای نصب هر سیستم و همچنین امکان توسعه در آینده را شناسایی کنید. در مقایسه تجهیزات خانه هوشمند چه ایرانی باشند و چه خارجی باید به نکات مهمی که در زیر بیان می کنم توجه کنید

نکته اول: زیرساخت نصب

اگر محصول مورد نظر شما با زیرساخت ساختمان همخوانی نداشته باشد، نمی توانید از آن استفاده کنید. در این صورت یا باید بی خیال استفاده از این محصول شوید و یا اینکه زیرساخت خانه را تغییر دهید. تغییر زیر ساخت همیشه کار راحتی نیست. اگر خانه شما در حال استفاده باشد، تغییر سیم کشی کارب پر هزینه و زمان بر خواهد بود.

نکته دوم: استاندارد خانه هوشمند ایرانی

شرکت ها و افراد زیادی در داخل کشور اقدام به تولید تجهیزات هوشمندسازی ساختمان می کنند. فارغ از کیفیت قطعات استفاده شده در تولید محصول و کیفیت طراحی، استاندارد بودن یک پیش فرض مهم برای این محصولات است.

اگر چه متاسفانه تا کنون استاندارد داخلی در این زمینه تنظیم نشده است اما استانداردهای بین المللی در این زمینه وجود دارند. از آن جمله می توان به استاندارد عدم تداخل الکترومغناطیسی IEC و استاندارد CE اشاره کرد.

نکته سوم: خدمات پس از فروش

مهمترین نکته ای که می تواند تجهیزات خانه هوشمند ایرانی را از انواع خارجی متمایز کند، ارائه خدمات پس از فروش مناسب است. متاسفانه به علت تحریم های برندهای خارجی قادر به ارائه خدمات پشتیبانی مناسبی در ایران نیستند.

در مقابل برندهای معتبر ایرانی می توانند خدمات پس از فروش مناسبی ارائه کنند. در صورت نبود خدمات پس از فروش تجهیزات شما با بروز کوچکترین اشکالی بلا استفاده خواهند شد. اگر چه در برخی موارد امکان انجام تعمیرات توسط افراد متخصص وجود دارد.

خانه هوشمند ایرانی و قیمت مناسب

آخرین نکته ای که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد، قیمت مناسب محصولات ایرانی است. قیمت بالای ارز از یک سو و کمبود محصولات خارجی در بازار ایران از سوی دیگر سبب افزایش بی سابقه قیمت این محصولات شده است.

در حال حاضر کلید لمسی هوشمند ایرانی قیمتی به مراتب کمتر از نمونه های خارجی دارد. این در حالی است  که شرکت های ایرانی خدمات مناسب تری نیز ارائه می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.