با یک جستجوی ساده در اینترنت با حجم زیادی از اطلاعات درباره خانه هوشمند روبرو می شوید. فارغ از درست یا اشتباه بودن، عموما هر یک از مطالب به بیان یکی از جنبه های خانه هوشمند پرداخته اند. در این مقاله شما را با همه آنچه باید درباره خانه هوشمند بدانید آشنا می کنیم. با ما همراه باشید …

قبل از هرچیز اجازه بدهید به یک سوال مهم پاسخ بدهیم:

به چه خانه ای هوشمند گفته می شود؟

پاسخ این سوال را قبلا به صورت جامع در مقاله “خانه هوشمند چیست؟” بیان کرده ایم. در اینجا به یک توضیح خلاصه اکتفا می کنیم. مهمترین قابلیت ساختمانهای هوشمند، دسترسی کاربر به سیستم کنترلی از طریق تلفن همراه است. در این ساختمان ها برای انجام عملیات کنترلی نیازی به حضور در محل کلیدها نیست.

کافی است وارد اپلیکیشن شوید و یکبار صفحه موبایل خود را لمس کنید. همچنین با تعریف سناریوهای مختلف می توانید با یکبار لمس صفحه چندین کار را به صورت همزمان انجام دهید.

درباره خانه هوشمند و امکانات آن

درباره امکانات خانه هوشمند چه می دانید؟

صحبت کردن درباره خانه هوشمند به بیان امکانات و قابلیت های آن منتهی می شود. این سیستم ها امکانات گسترده ای دارند. همه بخش های الکتریکی ساختمان را می توان به کمک این سیستم ها کنترل کرد. امکانات قابل ارائه در خانه هوشمند به برند تجهیزات مورد استفاده و شرکت ارائه کننده خدمات وابستگی زیادی دارد. با این وجود مهمترین امکانات قابل ارائه در خانه هوشمند عبارتند از:

 • کنترل هوشمند سیستم های روشنایی
 • کنترل هوشمند لوازم الکتریکی
 • کنترل هوشمند سیستم سرمایش و گرمایش
 • کنترل هوشمند درب های پارکینگ و ورودی
 • کنترل هوشمند سیستم آبیاری باغچه
 • کنترل هوشمند شیرهای اصلی آب و گاز
 • کنترل هوشمند نورپردازی
 • و … .

همه این امکانات در خانه هوشمند قابل ارائه هستند. علاوه بر این امکانات فراوان دیگری نیز می توان در این سیستم ها ارئه داد که بسته به نیاز کاربر طراحی می شوند.

درباره خانه هوشمند و پروتکل 

مطلب بعدی که باید درباره خانه هوشمند بدانید، پروتکل های ارتباطی خانه هوشمند است. در اصطلاح فنی پروتکل به معنای زبان ارتباطی بین تجهیزات مختلف است. به عنوان یک مثال ساده پروتکل ارتباطی من و شما زبان فارسی است.

در صورتی که بخواهیم با یک شخص انگلیسی زبان صحبت کنیم باید از پروتکل ارتباطی زبان انگلیسی استفاده کنیم. در واقع پروتکل یک قرارداد ارتباطی است که بین تجهیزات مختلف اجرا می شود.

نکته دیگری که درباره خانه هوشمند و پروتکل های آن باید بدانید. بستر ارتباطی پروتکل های مختلف است. در یک دسته بندی کلی پروتکل های خانه هوشمند به دو دسته بی سیم و با سیم تقسیم می شوند. در پروتکل های باسیم، ارتباط تجهیزات مختلف به کمک سیم برقرار می شود.

با توجه به نوع پروتکل مورد استفاده، نوع سیم رابط بین تجهیزات نیز تغییر می کند. همچنین در نوع بی سیم نیز از بسترهای مختلفی برای ارتباط بین تجهیزات استفاده می شود که از آن جمله می توان به ارتباط WIFI، ارتباط RF و بلوتوث اشاره کرد.

تجهیزات مورد استفاده در خانه هوشمند

جهت بهره مندی از امکانات خانه هوشمند نیازمند تجهیزات هوشمند سازی ساختمان هستیم. تولید کننده های مختلف تجهیزات متفاوتی را در این حوزه به بازار عرضه می کنند. برخی از تجهیزات خانه هوشمند یک کاربرد دارند و گروهی دیگر چندین کاربرد مختلف دارند. مهمترین تجهیزات خانه هوشمند عبارتند از:

 • کلید لمسی هوشمند
 • رله هوشمند
 • سنسورهای هوشمند
 • سیستم امنیتی هوشمند
 • ترموستات هوشمند
 • دوربین های امنیتی
 • و …

تجهیزات دیگری را نیز می توان درباره خانه هوشمند معرفی کرد. به دلیل تنوع زیاد محصولات معرفی کامل همه آن ها امکان پذیر نیست. در اینجا تلاش کردیم پرکاربردترین و محبوبترین محصولات را به شما معرفی کنیم.

نتیجه گیری درباره خانه هوشمند

اولین موردی که در انتخاب خانه هوشمند باید به آن توجه کنید نوع ارتباط تجهیزات است. اگر خانه شما در حال استفاده است، ارتباط بی سیم گزینه بهتری برای شما خواهد بود.

چرا که در صورت استفاده از ارتباط باسیم باید مشکلات ناشی از تغییر سیم کشی را به جان بخرید. اما در صورتی که یک ساختمان در حال ساخت دارید، می توانید از هر دو گزینه به راحتی استفاده کنید. در این صورت نیاز شما تعیین کننده نوع سیستم خواهد بود.

نکته دیگری که باید در انتخاب محصولات هوشمندسازی ساختمان به آن توجه کنید، امکانات قابل ارائه توسط سیستم است. با توجه به نوع پروتکل ارتباطی و همچنین برند تجهیزات هوشمندسازی که انتخاب می کنید، امکانات قابل ارائه سیستم به شما متفاوت خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره پیشنهاد می کنم “راهنمای خرید خانه هوشمند” را مطالعه کنید. همچنین در صورت نیاز کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما درباره خانه هوشمند هستند.  با ما در ارتباط باشید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *