روشنایی هوشمند از جمله بخش های مهم یک خانه هوشمند است. در اغلب ساختمان های هوشمند، سیستم روشنایی را به سیستم هوشمند متصل می کنند. حتی تعداد زیادی از ساختمان ها را می توان پیدا کرد که تنها سیستم روشنایی آن ها هوشمند شده است. دلایل مختلفی را می توان برای اهمیت هوشمند سازی روشنایی بیان کرد. اهمیت استفاده از برخی امکانات خانه هوشمند مانند سیستم امنیتی و ترموستات، ملموس و قابل اندازه گیری است. اما در مورد سیستم روشنایی هوشمند موضوع کمی متفاوت است.

یکی از مهمترین این دلایل، جایگاه ویژه نور و روشنایی در زندگی امروز ماست. برای کنترل هوشمند روشنایی می توانید از کلید لمسی هوشمند یا رله هوشمند استفاده کنید. اما دلایل مهم دیگری هم برای این انتخاب وجود دارد. در این مقاله به بررسی 5 دلیل مهم برای استفاده از روشنایی هوشمند می پردازیم. با ما همراه باشید …

نمونه کاربرد روشنایی هوشمند

کاهش مصرف انرژی

صرفه جویی و کاهش مصرف انرژی را می توان مهم ترین دلیل استفاده از روشنایی هوشمند دانست. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از غیبت چند ساعته و رسیدن به منزل با لامپ های روشن مواجه شده باشید. اگر هنگام بیرون رفتن فراموش کرده باشید که لامپ ها را خاموش کنید، این سناریو را شاهد خواهید بود. این مساله زمانی جدی تر می شود که شما برای چند روز به خانه باز نمی گردید!!! یا حتی ممکن است شب که به تختخواب می روید لامپ های پذیرایی و … روشن مانده باشد! فارغ از افزایش هزینه برق مصرفی، مصرف درست و بهینه انرژی در دنیای امروز از اهمیت بالایی برخوردار است.

یکی از راه های برطرف کردن این چالش استفاده از روشنایی هوشمند است. این سیستم ها نیز به نوبه خود سطوح مختلفی از کنترل و هوشمندی را برای شما به ارمغان می آورند. برخی سیتم ها قادرند با حضور شما لامپ ها را روشن و در صورت عدم حضور آن ها را خاموش کنند. برخی سیستم ها قادرند براساس یک برنامه زمانی مشخص لامپ ها را روشن و خاموش کنند. غالب سیستم های هوشمند روشنایی قابلیت سناریو پذیری دارند. در این سیستم ها شما می توانید با تعریف سناریوی خروج از منزل، به راحتی و با یکبار لمس صفحه موبایل همه لامپ را خاموش یا روشن کنید. همچنین امکان اجرای هوشمند سناریوها نیز در برخی سیستم ها وجود دارد.

بهبود امنیت با استفاده از روشنایی هوشمند

خاموش بودن لامپ ها در طول شب یکی از نشانه های عدم حضور ساکنین است. این نشانه برای سارقان احتمالی یک خبر خوب است!! هیچ کس در خانه نیست. با وجود امکان استفاده از سیستم های امنیتی مانند دزدگیر و دوربین مدار بسته، بیشترین سطح امنیت را زمانی می توانید تجربه کنید که سارقان برای ورود به خانه شما برنامه ریزی نکنند. بنابراین باید از خاموش بودن لامپ ها پرهیز کنید. ساده ترین راه روشن گذاشتن لامپ ها در تمام طول شبانه روز است. اما این حالت نیز به وضوح به معنای عدم حضور شما در منزل است!!! هیچ کس هنگام خواب چراغ ها را روشن نمی گذارد.

راه حل منطقی و درست استفاده از سیستم روشنایی هوشمند است. به کمک این سیستم می توانید با اتصال به اینترنت از هر کجای دنیا لامپ ها را روشن و خاموش کنید. علاوه بر این می توانید با تعریف یک سناریوی شبیه سازی حضور، حتی زمان هایی که در خانه حضور ندارید نیز، حضور خود را شبیه سازی کنید. کافی است یکبار صفحه موبایل هوشمند خود را لمس کنید تا سناریو فعال شود. سناریو می تواند خیلی ساده و یا خیلی پیچیده باشد. حتی می توانید با اتصال سیستم روشنایی هوشمند به سیستم امنیتی، در صورت بروز شرایط امنیتی از چشمک زدن لامپ ها به عنوان یک هشدار نوری استفاده کنید.

آسایش و رفاه بیشتر با کنترل صوتی

ظهور دستیارهای صوتی هوشمند و ادغام آن ها با خانه هوشمند، سطح متفاوتی از رفاه و آسایش را برای کاربران به ارمغان آورده است. برخی از سیستم های روشنایی هوشمند امکان هماهنگی با دستیار صوتی را دارند. با استفاده از این سیستم ها علاوه بر کنترل روشنایی با موبایل، قادر خواهید بود با فرمان صوتی نیز سیستم را کنترل کنید.

به عنوان مثال زمانی که در رختخواب هستید و دوست ندارید برای خاموش کردن لامپ از تخت خارج شوید ، با پیغام ” الکسا لامپ ها رو خاموش کن” می توانید به استراحت خود ادامه دهید. لامپ ها خاموش می شوند. یا هنگامی که با دست پر به خانه می آیید با یک فرمان صوتی، سیستم روشنایی هوشمند را بدون استفاده از دستان خود روشن کنید.

روشنایی هوشمند زندگی شما را رنگی می کند

نورپردازی در دنیای امروز به بخش جدانشدنی دکوراسیون تبدیل شده است. حتی در دکوراسیون شهری نیز به نورپردازی به عنوان یک المان جذاب توجه ویژه ای شده است. از جمله تجهیزات مورد استفاده در نورپردازی می توان به تجهیزات RGB اشاره کرد. انواع لامپ ها و نوارهای نوری RGB را می توانید در نورپردازی مورد استفاده قرار دهید. مزیت این لامپ ها به سایر لامپ ها، قابلیت تغییر رنگ آن هاست. این لامپ ها قادرند تا 16000000 (16 میلیون) رنگ مختلف را برای شما تولید کنند.

روشنایی هوشمند اتاق خواب

مکانیزم تغییر رنگ این لامپ ها براساس تغییر شدت نورهای آبی، قرمز و سبز است. سیستم روشنایی هوشمند قادر است تغییرات شدت نور را برای شما مدیریت کند. با استفاده از نورپردازی هوشمند قادر خواهید بود به کمک موبایل رنگ نورپردازی خود را تغییر دهید. وارد اپلیکیشن شوید و نشانگر را بر روی رنگ مورد نظر قرار دهید.

جمع بندی

روشنایی هوشمند یکی از بخش های مهم سیستم خانه هوشمند است. اهمیت بالای روشنایی در زندگی امروز در کنار مزایای هوشمندسازی، استفاده از این سیستم را ضروری می کند. دلایل مختلفی را می توان برای هوشمندسازی سیستم های روشنایی بیان کرد. در این مقاله به بیان 5 دلیل مهم پرداختیم که شما را به سمت استفاده از روشنایی هوشمند متمایل می کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.