امروزه سیستم هوشمند برق ساختمان bms به یک اصطلاح رایج تبدیل شده است. اگرچه معتقدم این بیان درستی نیست. واژه bms مخفف کلمات Building Management System به معنای سیستم مدیریت ساختمان است. وقتی از مدیریت ساختمان سخن می گوییم، منظور ما صرفا کنترل سیستم های الکتریکی نیست.

اگرچه در عمل همه تجهیزات مورد استفاده برای بی ام اس برقی هستند. در این مقاله نگاهی داریم به سیستم هوشمند برق ساختمان bms با ما همراه باشید.

سیستم هوشمند برق ساختمان bms چیست؟

سیستم مدیریت ساختمان bms پس از نصب و از طریق تجهیزاتی که دارد کنترل قسمت های مختلف ساختمان را بر عهده می گیرد. این تجهیزات قادرند خروجی های مورد نظر کاربر را ثبت و نمایش دهند.

قسمت های تحت کنترل این سیستم معمولا شامل تاسیسات مکانیکی، سیستم تهویه مطبوع (HVAC) و تجهیزات روشنایی (شامل روشنایی داخلی واحدها و روشنایی مشاعات ) است. علاوه براین می توان سیستم های ایمنی، آتش نشانی، تنظیم دسترسی، تامین برق اضطراری و … را نیز به این سیستم متصل کرد .

سیستم هوشمند برق ساختمان bms

هدف استفاده از سیستم های BMS در یک ساختمان تطبیق شرایط کارکرد اجزای مختلف با شرایط محیطی و نیاز ساختمان در هر زمان است.

سیستم bms چکار می کند؟

در این سیستم ها، بسیاری از عملیات کنترلی که در حالت عادی به صورت دستی انجام می شود، توسط سیستم های هوشمند انجام می شود. این موضوع سبب صرفه جویی در زمان و هزینه نیروی انسانی سیستم می شود. سیستم bms علاوه بر کاهش مصرف انرژی، کاهش هزینه انرژی، کاهش خطاپذیری و افزایش اثربخشی سیستم را به دنبال دارد.

این سیستم ها از انواع حسگرها در داخل و خارج ساختمان بهره می برند. اطلاعات جمع آوری شده توسط سنسورها به سیستم کنترل مرکزی ارسال می شود. این بخش از سیستم کنترل تمامی بخش ها را بر عهده دارد.

کنترلر مرکزی از اطلاعات سنسورها جهت تنظیم شرایط ایده آل استفاده می کند. برای این منظور، نیاز به تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری خاص است که با گرد آوری اطلاعات محیطی و انتقال داده ها به سیستم مرکزی، روند کنترل و مدیریت ساختمان را ممکن می سازند.

کجای کار اشتباه است؟

براساس توضیحات ارائه شده سیستم هوشمند برق ساختمان bms تنها بخشی از  bms است. بنابراین استفاده از این اصطلاح نادرست است. بهتر است برای این منظور ازآپارتمان هوشمند و یا خانه هوشمند استفاده کنید.

نظر شما در مورد این تفاوت ها چیست؟ نظر خود را با مخاطبان ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *