عملکرد خانه هوشمند تا حدودی بستگی به تجهیزات مورد استفاده و توانمندی آن ها دارد. اما بخشی از آن بین تمام سیستم های هوشمندسازی ساختمان مشترک است. با توجه به تنوع سیستم های هوشمندسازی ساختمان بیان عملکرد دقیق این سیستم ها میسر نیست. در این مقاله نگاهی داریم به کلیات عملکرد خانه هوشمند با ما همراه باشید.

خانه هوشمند چیست؟

قبل از بیان نحوه عملکرد تجهیزات لازم است ابتدا مختصری در مورد خانه هوشمند صحبت کنیم. خانه هوشمند مکانی است که در آن همه کارها به کمک اپلیکیشن موبایل صورت می گیرد. به عنوان مثال برای روشن کردن لامپ ها یا روشن کردن کولر کافی است یکبار صفحه موبایل خود را لمس کنید. از هر کجای دنیا که باشید به کمک اینترنت می توانید عملیات کنترلی مورد نظر خود را انجام دهید.

عملکرد خانه هوشمند

به طور کلی می توان گفت خانه هوشمند قادر است تقریبا تمام تجهیزات الکتریکی شما را کنترل کند. تنوع تجهیزات قابل کنترل توسط سیستم هوشمند بین محصولات مختلف متفاوت است. اگر چه در برخی موارد می توان تجهیزات برندهای مختلف که از یک پروتکل ارتباطی واحد استفاده می کنند را در یک شبکه مورد استفاده قرار داد. اما برخی مواقع اینکار امکان پذیر نیست.

تجهییزات موثر در عملکرد خانه هوشمند

در این بخش به معرفی تجهیزات مختلف مورد استفاده در خانه هوشمند می پردازیم. با توجه به عملکرد تجهیزات خانه هوشمند را می توان در چند گروه دسته بندی کرد:

کلید لمسی هوشمند

جهت کنترل لامپ ها و سیستم روشنایی در خانه هوشمند از کلید لمسی هوشمند استفاده می شود. این کلیدها در انواع یک پل تا 4 پل تولید می شوند. همچنین برخی تولیدکنندگان اقدام به تولید کلید با تعداد پل بیشتر کرده اند این کلیدها امکان کنترل محلی تجهیزات و همچنین کنترل از طریق اپلیکیشن را برای شما فراهم می کنند.

رله های هوشمند

برای قطع و وصل جریان الکتریکی از رله استفاده می شود. رله هوشمند قابلیت اتصال به اینترنت و کنترل از طریق اپلیکیشن را برای کاربر فراهم می کند. تمام لوازم برقی را می توانید به کمک رله هوشمند کنترل کنید. رله های هوشمند انواع مختلفی دارند. تفاوت این رله ها در جریان قابل کنترل، ابعاد و محل نصب آن ها است. نوع وسیله ای که قرار است توسط رله کنترل شود و همچنین محل قرار گرفتن رله، تعیین کننده نوع رله هوشمند مورد استفاده است.

سیستم سرمایش و گرمایش

از جمله بخش های مهم تاثیرگذار در عملکرد خانه هوشمند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش است. با توجه به نوع سیستم سرمایش و گرمایش از تجهیزات مختلفی برای کنترل آن ها استفاده می شود. برخی سیستم ها قابلیت کنترل از طریق ترموستات را دارند اما برای یرخی دیگر می توان از رله هوشمند استفاده کرد.

نقطه عطف عملکرد خانه هوشمند

می توان گفت نقطه عطف عملکرد خانه هوشمند سناریوهای کنترلی هستند. سناریوها به شما امکان می دهند تعداد زیادی از عملیات کنترلی را به صورت همزمان انجام دهید. به عنوان مثال تمام عملیات زیر مربوط به سناریوی شام است که به صورت همزمان با یک بار لمس صفحه موبایل انجام می شود.

  • خاموش شدن لامپ های اتاق ها
  • روشن شدن لوستر بالای میز غذاخوری
  • روشن شدن نور مخفی پذیرایی
  • روشن شدن سیستم صوت مرکزی و پخش یک موزیک ملایم
  • روشن شدن تهویه پذیرایی
  • و …

سناریوها بخش بسیار جذابی در عملکرد خانه هوشمند هستند. در صورتی که هنوز سوالی برای شما باقی مانده است، کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.