هوشمندسازی ساختمان های قدیمی با انتخاب تجهیزات مناسب به راحتی انجام می شود. در یک خانه هوشمند ارتباط بین تجهیزات از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع همین بستر ارتباطی است که زمینه ساز کنترل تجهیزات از طریق اپلیکیشن خانه هوشمند می شود.

چالش اصلی هوشمندسازی ساختمان های قدیمی، ایجاد بستر ارتباطی بین تجهیزات مختلف است. با ما همراه باشید تا راهکار این موضوع را ارئه کنیم.

راهکارهای هوشمندسازی ساختمان های قدیمی

بسترهای ارتباطی ساختمان هوشمند

در یک دسته بندی کلی بسترهای ارتباطی ساختمان هوشمند به دو نوع بی سیم و باسیم تقسیم می شوند. در بستر با سیم برای برقراری ارتباط بین تجهیزات مختلف لازم است علاوه بر سیم کشی شبکه قدرت (سیم کشی سنتی) سیم کشی شبکه فرمان نیز انجام شود.

با توجه به نوع پروتکل ارتباطی تجهیزات هوشمندسازی ساختمانی که انتخاب کرده اید، نوع و روش سیم کشی نیز تغییر می کند. سیستم های بی سیم نیازی به سیم کشی خط فرمان ندارند.

پروتکل های باسیم خانه هوشمند

وجه مشترک این پروتکل ها استفاده از ارتباط سیمی برای جابجایی فرامین کنترلی است. هریک از این پروتکل ها نحوه سیم کشی و کابل ویژه خود را دارند. مهمترین پروتکل های باسیم مورد استفاده در خانه هوشمند عبارتند از :

  • پروتکل ارتباطی MOD – BUS یا RS-485
  • پروتکل ارتباطی KNX
  • پروتکل ارتباطی S-BUS
  • پروتکل X-10

در بین پروتکل های یاد شده موارد اول و دوم به مراتب پرکاربردتر هستند. در ارتباط RS-485 بسته به طراحی سیستم و فاصله نودها، از کابل های متفاوتی استفاده می شود. در برخی سیستم ها از یک کابل تلفن دو زوج و در گروهی دیگر از کابل شبکه cat5 برای این منظور استفاده می شود.

این ارتباط در پروتکل KNX به کمک کابل استاندارد KNX انجام می شود. در نظر هزینه سیم کشی ارتباط RS-485 نسبت به KNX مقرون به صرفه تر خواهد بود.

پروتکل های بی سیم خانه هوشمند

مانند پروتکل های با سیم، پروتکل های بی سیم نیز انواع مختلفی دارند. پروتکل های بی سیم می توانند از بسترهای ارتباطی مختلفی استفاده کنند. بسترهای بی سیم ارتباط رادیویی (RF) ارتباط بلوتوث و همچنین ارتباط WIFI از این قبیل هستند. این بستر ارتباطی انتخاب مناسب تری برای هوشمندسازی ساختمان های قدیمی می تواند باشد.

در این مورد نیز پروتکل های متنوعی معرفی شده اند. بسیاری از شرکت ها نیز اقدام به معرفی پروتکل های داخلی در این زمینه نموده اند. از جمله مهمترین پروتکل های ارتباط بی سیم می توان به Zig-Bee و Z-Wave اشاره کرد.

هوشمندسازی ساختمان های قدیمی

در هوشمندسازی ساختمان های قدیمی جدی ترین چالش پیش روی شما، بستر ارتباطی تجهیزات است. چنانچه قصد بازسازی واحد مسکونی را داشته باشید، محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت. در این صورت می توانید هم از پروتکل های باسیم و هم پروتکل بی سیم استفاده کنید.

اما در صورتی که قصد بازسازی ندارید و صرفا می خواهید سیستم هوشمندسازی را بر بستر موجود پیاده کنید، ارتباط بی سیم تنها راهکاری است که می توانید از آن بهره ببرید.

علاوه بر بازسازی یا عدم بازسازی که نقش تعیین کننده ای در انتخاب پروتکل ارتباطی سیستم هوشمند دارند، فاکتورهای دیگری نیز بر این موضوع اثر گذار هستند.

فاکتورهایی مانند برد تکنولوژی بی سیم مورد استفاده در تجهیزات و هزینه خرید ، انتخاب شما را عمیقا تحت تاثیر قرار می دهند. همچنین مطابقت تجهیزات با سلیقه شما نیز اثر زیادی بر هوشمندسازی ساختمان های قدیمی شما خواهد داشت.

کلید یا سیستم تابلویی

این یک سوال مهم است که قبل از هوشمندسازی ساختمان های قدیمی باید از خود بپرسید. برخی از انواع سیستم هوشمند بر پایه رله های هوشمند تابلویی عمل می کنند. این رله ها انواع مختلفی دارند و امکانات آن ها متفاوت است. نوع دیگر سیستم هوشمند مبتنی بر کلیدهای هوشمند و رله توکار است. رله های مورد استفاده در این سیستم ها ابعاد کوچکی دارند و در پشت کلید یا پریز سنتی قابل نصب هستند.

جدای از تفاوت عملکرد و کارایی یک تفاوت اساسی دیگر بین این دو نوع سیستم وجود دارد. نحوه سیم کشی سیستم های تابلویی با سیستم سنتی متفاوت است. برای استفاده از رله هوشمند تابلویی باید تمام سرخط ها را به داخل تابلو برق انتقال دهید. این در حالی است که کلید لمسی هوشمند را می توان بر بستر سیم کشی سنتی مورد استفاده قرار داد.

اگر قصد هوشمندسازی ساختمان های قدیمی را دارید، با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر راهنمای خرید خانه هوشمند را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.