امروزه هوشمندسازی ساختمان ها به یکی از مسائل جذاب صنعت ساختمان تبدیل شده است. اثر این تکنولوژی در حوزه های دکوراسیون داخلی و بهینه سازی مصرف انرژی بیشتر به چشم می آید. ساختمان هوشمند مقوله گسترده ای است اما بیشتر آن را با عنوان خانه هوشمند می شناسیم. اگرچه خانه هوشمند کمی با هوشمندسازی ساختمان متفاوت است، اما گاهی اوقات به جای هم مورد استفاده قرار می گیرند.

هوشمندسازی ساختمان ها شامل انواع مختلفی است. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خانه هوشمند
 • ساختمان اداری هوشمند
 • ویلای هوشمند
 • هتل و مراکز اقامتی هوشمند
 • دفتر کار هوشمند
 • مرکز تجاری هوشمند
 • و …

هر مکانی که به نوعی با تجهیزات الکتریکی در ارتباط است، می تواند سطحی از هوشمندسازی ساختمان را تجربه کند. سطح بالاتر هوشمند سازی ساختمان را می توان در شهر هوشمند جستجو کرد که در آن کلیه زیرساخت های شهری از جمله سیستم های آب و فاضلاب، برق شهری و … به سیستم کنترل هوشمند مجهز شده اند.

هوشمندسازی ساختمان بخشی از پروژه شهر هوشمند

با هوشمندسازی ساختمان ها قادر خواهید بود کارهایی را که قبلا به صورت دستی انجام می دادید، به راحتی با موبایل انجام دهید. به عنوان مثال برای روشن کردن لامپ اتاق پذیرایی نیازی نیست به محل کلید بروید، از هرجای دنیا و تنها با لمس صفحه موبایل خود قادر خواهید بود لامپ را روشن کنید.

هوشمندسازی ساختمان ها و سناریوهای جذاب

یکی از جذابترین قابلیت های خانه هوشمند، تعریف سناریوها است. پس از انجام هوشمندسازی ساختمان ها قادر خواهید بود چندین کار را با یکبار لمس صفحه موبایل انجام دهید. این فرآیند را با عنوان  سناریوی خانه هوشمند می شناسیم.

به عنوان مثال سناریوی صرف شام می تواند به صورت زیر اجرا شود:

 • یک موسیقی ملایم پخش شود
 • لامپ های همه بخش های خانه هوشمند به جز پذیرایی (محل قرار گرفتن میز غذاخوری) خاموش شوند
 • یک نور ملایم آبی رنگ آرامش فضای خانه شما را بیشتر کند
 • به منظور سرد نشدن غذا کولر خاموش شود
 • و …

در این صورت کافی است با یکبار لمس صفحه موبایل خود، سناریوی صرف شام را اجرا کنید.

هوشمندسازی ساختمان سناریو شام

هوشمندسازی ساختمان ها خوب است یا بد؟

با وجود قابلیت های فراوانی که ساختمان هوشمند در اختیار کاربران خود می گذارد، برخی منتقدان مخالف استفاده از این تکنولوژی هستند.

افرادی که موافق استفاده از این تکنولوژی هستند معتقدند که استفاده از تکنولوژی برای آسایش بیشتر در زندگی، در هر سطحی از کاربری جایز است. به عقیده این افراد زمانی که انسان قادر است با استفاده از یک تکنولوژی جدید آسایش بیشتری را تجربه کند، دلیلی برای استفاده نکردن از آن وجود ندارد.

آن ها معتقدند پیشرفت تکنولوژی باید در زندگی روزمره افراد نمود بیشتری داشته باشد. ساختمان هوشمند یکی از مواردی است که پیشرفت تکنولوژی را به خوبی وارد زندگی انسان کرده است.

اما افرادی که مخالف هوشمندسازی ساختمان ها هستند، با کلیات موضوع مخالفتی ندارند. به عنوان مثال اینکه سیستم خانه هوشمند می تواند نقش موثری در کاهش مصرف انرژی داشته باشد را می پذیرند و از آن استقبال می کنند.

حتی قبول دارند که گاهی اوقات هوشمندسازی ساختمان می تواند آرامش خیال برای کاربران به ارمغان بیاورد. آن ها معتقدند استفاده بیش از حد از تکنولوژی سبب کم تحرکی بیشتر و گاهی تنبلی افراد می شود.

مثالی از کاربرد خانه هوشمند

به عنوان مثال فرض کنید عازم سفر هستید و در بین راه به این فکر می افتید که آیا شیر اصلی گاز را بسته اید یا نه؟ در اینصورت دو حالت بیشتر وجود ندارد یا باید به خانه برگردید و شیر گاز را چک کنید و یا در تمام طول سفر بخشی از ذهن شما درگیر شیر گاز باشد.

این مورد مصداق های زیادی دارد به عنوان مثال زمانی که در سفر هستید باغچه شما نیاز به آبیاری دارد آیا کسی از آشنایان می تواند باغچه شما را آبیاری کند؟ مثال های زیادی از این دست وجود دارد که با هوشمندسازی ساختمان ها به راحتی قابل حل کردن است. منتقدان هوشمند سازی ساختمان تمام این مزایا را می پذیرند اما یک انتقاد به سیستم خانه هوشمند وارد می کنند.

به عقیده این افراد، هوشمندسازی ساختمان در دراز مدت سبب بروز مشکلات روحی و سرد شدن فضای خانواده می شود. این افراد براین باورند که انجام همه کارها توسط سیستم های هوشمند سبب می شود افراد دچار روزمرگی بیشتری شوند.

به عنوان مثال آب دادن به باغچه می تواند آرامش خاطر خوبی را برای افراد به ارمغان بیاورد. اما با استفاده از سیستم های هوشمند، افراد برای آبیاری باغچه فقط صفحه موبایل خود را لمس می کنند ….

نتیجه گیری

اگرچه سخنان منتقدان و موافقان استفاده از تکنولوژی ساختمان هوشمند در جای خود محترم و قابل بررسی است، اما به نظر می رسد تعداد موافقان این تکنولوژی بیش از مخالفان آن باشد. اگر چه تاکنون آماری در این خصوص منتشر نشده است.

اما باید توجه کرد که نظر منتقدان نیز قابل تامل است. بنظر می رسد راهکار عملی این موضوع، استفاده درست و بجا از تکنولوژی خانه هوشمند است. به گونه ای که از مزایای هوشمندسازی بهره ببریم و دچار آسیب های آن نشویم.

نظر شما در مورد هوشمندسازی ساختمان چیست؟ خوشحال می شویم نظر خود را در پایان همین مقاله با ما و مخاطبان ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *