درباره هوشمندسازی منازل bms چه می دانید؟

یکی از موضوعات جذاب چند سال اخیر در حوزه ساختمان، هوشمندسازی منازل bms است. افزوده شدن این قابلیت جدید به ساختمان ها، ارزش افزوده آن ها را بیشتر می کند. با ما همراه باشید تا به بررسی این فناوری بپردازیم.

اگر قصد بررسی دقیق این موضوع را داشته باشیم، هوشمندسازی منازل و bms تفاوت هایی با هم دارند. اما چیزی که بین مردم رایج است، هوشمندسازی منازل bms است. اغلب کاربران تفاوتی بین هوشمندسازی و bms قائل نمی شوند. در اینجا نگاهی به تفاوت های این دو سیستم خواهیم داشت و سپس به معرفی امکانات خانه هوشمند خواهیم پرداخت.

Bms چیست؟

این حروف مخفف عبارت Building Management System به معنای سیستم مدیریت ساختمان است. این سیستم ها نقش موثری در کاهش مصرف انرژی بازی می کنند. سیستم مدیریت ساختمان ورودی های مختلفی از طریق انواع سنسورها دریافت می کند. سپس براساس شرایط موجود و شرایط مطلوب تصمیمات اتخاذ شده را از طریق خروجی ها به تجهیزات منتقل می کند. این سیستم ها در اماکن عمومی و مشاعات بیشتر کاربرد دارند.

هوشمندسازی منازل

هوشمندسازی منازل یکی از زیرشاخه های سیستم مدیریت ساختمان است. در هوشمندسازی منازل می کوشیم کنترل تجهیزات الکتریکی را به کمک تلفن همراه هوشمند انجام دهیم.  اگرچه در هوشمندسازی منازل نیز می توان از سنسورها جهت ثبت وضعیت و کنترل عملکرد تجهیزات استفاده کرد.

نمونه بارز استفاده از سنسورها در هوشمندسازی منازل bms را می توان در ترموستات هوشمند یافت. ترموستات جهت ثبت دمای محیط از سنسور دما استفاده می کند. دمای مطلوب مورد نظر کاربر نیز از طریق اپلیکیشن یا به صورت محلی ثبت می شود. ترموستات پس از مقایسه دمای مطلوب و دمای فعلی تصمیمات لازم در مورد روشن یا خاموش شدن وسایل سرمایش و گرمایش را اتخاذ و به خروجی ارسال می کند.

هوشمندسازی منازل bms

همانطور که در ابتدا اشاره کردم، عموما این اصطلاح برای خانه هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله مهمترین سوالات کاربران، امکانات قابل ارائه در سیستم های هوشمندسازی منازل bms است. امکانات قابل ارائه در خانه هوشمند متناسب با نیاز و سلیقه کاربر و همچنین برند انتخاب شده برای محصولات متفاوت خواهد بود. با توجه به گستردگی امکانات و تعداد زیاد محصولات در اینجا تنها به برخی از مهمترین امکانات قابل ارائه در ساختمان هوشمند اشاره می کنم.

  • هوشمندسازی سیستم های روشنایی
  • هوشمندسازی لوازم برقی منزل
  • هوشمندسازی سیستم های سرمایشی و گرمایشی
  • هوشمندسازی سیستم آبیاری باغچه
  • هوشمندسازی شیرهای اصلی آب و گاز
  • احضار آسانسور
  • سیستم امنیتی هوشمند
  • کنترل درب ورودی و پارکینگ از طریق موبایل
  • و …

جمع بندی

هوشمندسازی منازل bms یک اصطلاح کلی است. اگرچه ممکن است استفاده درستی از آن نشود اما در جامعه رایج شده است. تفاوت های اساسی بین bms و هوشمندسازی وجود دارد که در این مقاله به بررسی آن ها پرداختیم. قابلیت های این سیستم ها بسیار گسترده است. در این مقاله مهمترین مزایای سیستم هوشمندسازی منازل bms را معرفی کردیم. چنانچه قصد هوشمندسازی منزل خود را دارید راهنمای خرید خانه هوشمند را بخوانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *