اولویت های هوشمندسازی منازل

از جمله فناوری های جدید در حوزه ساخت و ساز می توان به هوشمندسازی منازل اشاره کرد. جذابیت ها و قابلیت های این فناوری سبب شده است جایگاه ویژه ای در صنعت ساختمان پیدا کند. تنوع امکانات قابل ارائه در سیستم های هوشمند از یک سو و تنوع برندها و محصولات تولیدی از سوی دیگر انتخاب تجهیزات را برای کاربران دشوار کرده است.

از سوی دیگر عدم شناخت کافی نسبت به تجهیزات و کاربرد آن ها گاهی اوقات سبب بالارفتن هزینه هوشمند سازی ساختمان و در نتیجه منصرف شدن افراد از این کار می شود. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به امکانات و تجهیزات مورد استفاده در هوشمندسازی منازل که جز اولویت های هوشمند سازی هستند. با من همراه باشید.

هوشمندسازی منازل

در یک خانه هوشمند اغلب عملیات کنترلی به کمک اپلیکیشن خانه هوشمند انجام می شود. این سیستم ها قادرند تمام تجهیزات الکتریکی که با قطع و وصل برق روشن و خاموش می شوند را کنترل کنند. از جمله امکانات کنترلی قابل ارائه توسط این سیستم ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل هوشمند روشنایی شامل لامپ ها و …
  • کنترل هوشمند لوازم برقی شامل چای ساز و …
  • کنترل هوشمند شیرهای اصلی آب و گاز، آبیاری باغچه و …
  • کنترل هوشمند پرده ها و کرکره های برقی
  • سیستم های امنیتی هوشمند
  • و …

امکانات متنوع دیگری را نیز می توان در هوشمند سازی منازل ارائه داد. در اینجا به بیان مهمترین امکانات این سیستم ها بسنده شده است. برای ارائه هر یک از این امکانات راهکارهای متنوعی وجود دارد. شرکت های مختلف با تجهیزات متفاوتی این امکانات را ارائه می کنند. در ادامه به بررسی مهمترین تجهیزات مورد استفاده در یک خانه هوشمند می پردازیم.

نمونه هوشمندسازی منازل

مهمترین تجهیزات هوشمند ساختمان

براساس امکاناتی که از یک خانه هوشمند انتظار دارید، تجهیزات متفاوتی در پروژه مورد استفاده قرار می گیرد. اغلب امکانات خانه هوشمند را می توان تنها با استفاده از رله هوشمند ارائه کرد. رله ها وظیفه قطع و وصل جریان برق را بر عهده دارند. عملکرد آن ها درست مانند یک فیوز است. تنها تفاوت رله هوشمند با فیوز در نوع عملکرد آن ها ست. فیوزها به صورت دستی عمل می کنند اما رله های هوشمند از طریق اپلیکیشن کنترل می شوند.

رله هوشمند

برای قطع و وصل برق کافی است آیکون مرتبط با رله مورد نظر را در اپلیکیشن لمس کنید. رله های هوشمند با تعداد کانال متفاوت در هوشمندسازی منازل مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این حداکثر جریان خروجی رله های مختلف با هم متفاوت است. با توجه به نوع و توان مصرفی تجهیزاتی که می خواهید به رله هوشمند متصل کنید، جریان خروجی رله را انتخاب کنید.

رله های هوشمند همچنین داراری انواع توکار و تابلویی هستند. رله های توکار ابعاد کوچکی دارند و جهت نصب در پشت پریزها و کلیدهای سنتی طراحی شده اند. این رله ها به دلیل ابعاد کوچکی که دارند عموما جریان های پایینی را می توانند عبور دهند. رله های تابلویی اما از نظر تعداد کانال و جریان دهی خروجی بسیار متنوع هستند. حتی برخی از تولیدکنندگان انواع مختلفی از ورودی و خروجی را برای آن ها در نظر می گیرند.

کلید لمسی هوشمند

از جمله مهمترین امکانات خانه هوشمند می توان به هوشمند سازی لامپ ها و سایر تجهیزات روشنایی اشاره کرد. این کار را می توان با روش های مختلف انجام داد. روش اول استفاده از لامپ های هوشمند است. اصلی ترین چالش این روش مربوط به سوختن لامپ هاست. تعویض لامپ ها هزینه نسبتا زیادی را در مقایسه با لامپ های معمولی به شما تحمیل خواهد کرد. روش دوم استفاده از رله های هوشمند است. این روش نیز با چالش عدم دسترسی محلی جهت کنترل لامپ ها مواجه است.

بهترین روش کنترل لامپ ها در هوشمندسازی منازل استفاده از کلید لمسی هوشمند است. کلیدهای لمسی هوشمند در انواع مختلفی تولید و روانه بازار شده اند. طرح ها و رنگ های مختلف کلیدها از یک سو و تعداد پل آن ها از سوی دیگر تفاوت هایی است که در انتخاب باید به آن توجه کنید. علاوه بر این کلیدها را براساس نوع کارکرد آن ها نیز می توان دسته بندی کرد. کلیدهای معمولی، کلیدهای تبدیل، کلید صلیبی و … از این قبیل اند.

چگونه یک ساختمان را هوشمند کنیم؟

پس از آشنایی با تجهیزات پرکاربرد در هوشمندسازی منازل، به بیان روش هوشمند سازی یک خانه می پردازیم. در ابتدای کار و قبل از اقدام به انتخاب تجهیزات لازم است یک نیازسنجی دقیق از امکانات مورد نیاز خود انجام دهید. پاسخ به سوالاتی از قبیل:

  • کدام وسایل را می توانم هوشمند کنم؟
  • کدام وسایل را باید هوشمند کنم؟
  • هدف من از هوشمندسازی چیست؟

می تواند در این رمینه راهگشا باشد. بعد از تعیین نیازهای هوشمندسازی، با در نظر گرفتن جنبه های اقتصادی و همچنین امکانات سیستم های در دسترس نسبت به انتخاب تجهیزات مورد نیاز خود اقدام کنید. نکته حائز اهمیت در تعیین امکانات مورد نیاز توجه به نیازها و خواسته ها به صورت جداگانه است. یک سیستم هوشمندسازی منازل مناسب باید همه نیازهای شما را برآورده کند و پاسخگوی خواسته های شما نیز باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *