کلید برق لمسی ایرانی بخریم یا خارجی؟ این سوالی است که معمولا پس از تصمیم گیری برای استفاده از کلید لمسی به ذهن کاربران خطور می کند. در این مقاله سعی می کنیم پاسخ این سوال را بدهیم. قبل از اینکه به نکات مهم در انتخاب کلید لمسی بپردازیم، توضیح مختصری در مورد عملکرد و کارایی این محصول بیان خواهم کرد.

کلید برق لمسی چیست؟

کلید لمسی یک جایگزین جذاب برای کلیدهای مکانیکی سنتی است. این کلیدها علاوه بر ظاهر چشم نواز و تکنولوژی بالا؛ می توانند به عنوان نقطه عطفی در دکوراسیون داخلی شما خودنمایی کنند. در این کلیدها به جای مکانیزم های ساده مکانیکی (پلاتین قطع و وصل جریان الکتریکی) از مدارات الکترونیکی خاصی استفاده می شود. زمانی که شما کلید لمسی را لمس می کنید، در واقع فرمان تغییر وضعیت را صادر کرده اید. عملکرد کلید برق لمسی ایرانی یا خارجی با لمس کلید توسط کاربر آغاز می شود.

فرمان صادر شده از سوی شما توسط مدارات واسط به میکروکنترلر منتقل می شود. سپس میکروکنترلر دستور تغییر وضعیت را در غالب یک سیگنال دستوری برای مدار قدرت ارسال می کند. سپس مدار قدرت وضعیت جریان برق را تغییر می دهد. اگر جریان وصل باشد با یک بار لمس کلید قطع می شود و برعکس اگر جریان قطع باشد با لمس کلید وصل خواهد شد. کلید برق لمسی ایرانی یا خارجی مکانیزم عمل یکسانی دارند.

کلید برق لمسی انواع متفاوتی دارد. تفاوت کلیدها لمسی در طراحی ظاهری، رنگ رویه، تعداد پل و البته تفاوت های ساختاری است. منظور از تفاوت های ساختاری، تفاوت های موجود در سخت افزار کلیدهاست.

کلید برق للمسی ایرانی بخریم یا خارجی؟

کلید برق لمسی ایرانی یا خارجی؟

با توجه به اینکه شرایط پروژه های مختلف متفاوت است، پاسخ قطعی به این سوال کار درستی نیست. ما در مقام مشاوره سعی می کنیم نکات مهمی را که در انتخاب کلید لمسی باید به آن توجه کنید به شما یادآور شویم. تصمیم گیری و انتخاب بر عهده شما خواهد بود. مهم ترین نکاتی که باید به آن ها توجه کنید عبارتند از:

گارانتی و خدمات پس از فروش

اولین نکته حائز اهمیت در انتخاب کلید برق لمسی گارانتی و خدمات پس از فروش است. با توجه به اینکه کلید لمسی از مدارات الکترونیکی برای عملکرد خود استفاده می کند، احتمال بروز اشکال در آن ها وجود دارد. اگر چه بالا بردن کیفیت طراحی و ساخت، احتمال وقوع مشکل را به حداقل رسانده است اما احتمال آن صفر نیست و ممکن است کلید دچار اشکال شود.

اگر کلید برق لمسی ایرانی یا خارجی گارانتی نداشته باشد، در صورت برزو مشکل باید آن را از مدار خارج کنید و یک کلید جدید جایگزین آن کنید. این کار علاوه بر تحمیل هزینه اضافی به شما ممکن است مشکلات دیگری از جمله عدم هماهنگی کلید جدید با کلیدهای قبلی نیز بوجود بیاورد.

کلید لمسی با پشتوانه بخرید

همانطور که در مورد قبل بیان کردم تعویض کلید ممکن است چالش هایی را برای شما به ارمغان بیاورد. به مثال زیر دقت کنید:
با توجه به اینکه رویه کلیدهای لمسی از جنس شیشه است (البته برخی تولیدکنندگان از پلکسی برای رویه کلید استفاده می کنند) احتمال شکستن آن وجود دارد. در صورت شکستن رویه کلید باید رویه یا کل کلید را تعویض کنید.

در اینصورت اگر کلید شما پشتوانه نداشته باشد چه اتفاقی می افتد؟ شما ناگزیر به تعویض تمام کلید هستید. حتی تعویض کلید نیز می تواند برای شما چالشی بزرگ باشد. چالش این امر عدم هماهنگی کلید جدید با کلیدهای قدیمی است. پس کلید برق لمسی ایرانی یا خارجی پشتوانه دار بخرید.

کلید برق لمسی استاندارد بخرید

کلید لمسی به دلیل دارا بودن مدارات الکترونیکی ممکن است نویز الکترومغناطیسی ایجاد کند. نویز ایجاد شده توسط کلید ممکن است بر عملکرد سایر تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی شما نیز تاثیر نامطلوب داشته باشد. علاوه بر این مدارات الکترونیکی کلید نیز در معرض دریافت نویز از سایر مصرف کننده ها هستند.

این چالش را می توانید با خریدن کلید لمسی که استاندارد عدم تداخل الکترومغناطیسی را کسب کرده است برطرف کنید. برخی از انواع کلید برق لمسی ایرانی و خارجی استاندارد IEC را در این زمینه اخذ کرده اند.

توان مصرفی کلید را دریابید

از جمله مواردی که معمولا مصرف کنندگان هنگام خرید به آن توجه نمی کنند، توان مصرفی کلید است. کلید برق لمسی ایرانی باشد یا خارجی، باید توان مصرفی آن کم باشد. فرض کنید توان مصرفی هر یک از کلیدهای شما 1 وات باشد و تعداد کلیدهای شما 10 تا.

در این صور هر ساعت 10 وات و هر روز 240 وات توان در کلیدهای شما مصرف می شود. این عدد برای یک ماه به 7200 وات می رسد و سالانه توانی معادل 86400 وات مصرف خواهد شد. این میزان مصرف در صورتی که تعداد کلیدهای شما بیشتر شود به مراتب بیشتر از این خواهد بود.

میزان توان مصرفی استاندارد کلید های لمسی بین 0.1 تا 0.2 وات است. با این وجود میزان مصرف برق سالانه کلیدها در مثال قبلی حدود 8640 وات خواهد بود. اگرچه این عدد تقریبی است و مقدار دقق توان مصرفی را باید در اطلاعات فنب کلیدها بیابید.

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد خرید کلید برق لمسی ایرانی یا خارجی مطالبی را بیان کردیم. هدف ما در این مقاله بیان فاکتورهای مهم که در انتخاب باید به آن ها توجه کنید بوده است. اگرچه می توان فاککتورهای دیگری را نیز برای انتخاب کلید لمسی بیان کرد. پس از مطالعه این مطلب پیشنهاد می کنیم راهنمای خرید کلید لمسی را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.