در این مقاله به بررسی سیستم مدیریت هوشمند ساختمان می پردازیم . بحث را با یک سوال آغاز می کنیم. بی ام اس چیست و چه تفاوتی با سیستم خانه هوشمند دارد؟ بی ام اس مخفف عبارت building management system به معنی سیستم مدیریت ساختمان است.

در مدیریت هوشمند ساختمان، نظارت و مدیریت تمام تجهیزات یک ساختمان با تمام واحدهای مسکونی یا تجاری بر عهده بی ام اس است. در خانه هوشمند میتوان کنترل تقریبا تمام وسایل برقی را به کمک اپلیکیشن موبایل انجام داد. کنترل خانه هوشمند بر روی یک واحد مسکونی است. به عبارتی میتوان گفت خانه هوشمند بخشی از سیستم مدیریت ساختمان است.

اجزای سیستم مدیریت هوشمند ساختمان

سیستم بی ام اس شامل دو بخش سخت افزار و نرم افزار است. بخش سخت افزار با توجه به نیاز کاربر و امکانات مورد نظر پیاده سازی می شود. نرم افزار نیز به صورت اختصاصی برای سیستم نوشته می شود. در این سیستم ها از نرم افزار کنترل و مانیتورینگ برای کنترل و نظارت بر عملکرد بخش های مختلف استفاده می شود.

جهت انجام کنترل و نظارت لازم است بین بخش های مختلف سیستم ارتباط برقرار شود. جهت برقراری این ارتباط از پروتکل های ارتباطی استفاده می شود. در ادامه به معرفی مختصر پروتکل های سیستم مدیریت هوشمند ساختمان می پردازیم.

 سیستم مدیریت هوشمند ساختمان

پروتکل زبان ارتباطی بین تجهیزات یک شبکه است. اغلب فعالیت هایی که در شبکه انجام می شود براساس تبادل اطلاعات بین تجهیزات مختلف شبکه است. فارغ از اینکه تجهیزات با چه توپولوژی شبکه ای به هم متصل شده اند؛ جهت برقراری ارتباط بین دو نود در شبکه لازم است که آن ها زبان یکدیگر را بفهمند. براساس بستر ارتباطی، پروتکل ها به دو صورت با سیم و بی سیم ارائه می شوند.

 پروتکل ارتباطی بی سیم

در مواردی که امکان سیم کشی وجود ندارد از پروتکل های ارتباطی بی سیم استفاده می شود. این پروتکل ها به دلیل نویزپذیری زیاد در مکان هایی مانند موتورخانه مورد استفاده نیستند. با این وجود برای سایر بخش ها که نویز زیادی ندارند می توان از آن ها استفاده کرد . به عنوان مثال پروتکل های Z-wave  وzig-bee  مهمترین پروتکل های بی سیم بین المللی هستند.

پروتکل ارتباطی با سیم

از جمله پروتکل های با سیم مورد استفاده در سیستم مدیریت هوشمند ساختمان می توان به   Device Net, SOAP, XML, BAC net, Lon Works و MODBUS اشاره کرد. با توجه به نوع تجهیزات انتخابی و نیازهای پروژه یکی از پروتکل های یاد شده مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه در برخی موارد امکان تبدیل پروتکل ها به یکدیگر وجود دارد. برای اینکار سخت افزارهایی به نام bus coupler مورد استفاده قرار می گیرد.

تجهیزات سیستم هوشمند مدیریت ساختمان

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان از اجزای مختلفی تشکیل شده است. اصلی ترین اجزای این سیستم عبارتند از:

  • کنترل‌کننده مرکزی
  • کنترل‌کننده محلی
  • سنسورها

کنترل کننده مرکزی

کنترل کننده مرکزی به عنوان مغز متفکر سیستم مدیریت هوشمند ساختمان فعالیت می کند. وظیفه این بخش دریافت اطلاعات از بخش های مختلف شبکه و اتخاذ تصمیمات لازم براساس برنامه ریزی انجام شده در آن است. برنامه ریزی اقدامات مورد نیاز توسط متخصصان و در هنگام نصبب صورت می گیرد.

کنترل کننده محلی

گاهی اوقات لازم است اپراتور به صورت محلی کنترل و نظارت بر تجهیزات شبکه را بر عهده بگیرد. به همین منظور از کنترل کننده های محلی استفاده می شود. چنانچه نیاز به غیرفعال کردن موقت سیستم باشد نیز می توان از این کنترل کننده ها استفاده کرد.

سنسورها

در سیستم مدیریت هوشمند ساختمان سنسور ها نقش بسیار مهمی دارند. وظیفه سنسورها جمع آوری اطلاعات از محیط است. این اطلاعات به سیستم مدیریت مرکزی ارسال شده و در آنجا تحلیل می شوند. از این اطلاعات به دو منظور استفاده می شود. کاربرد اول مانیتورینگ و ذخیره سازی اطلاعات و کاربرد دوم کنترل وضعیت شبکه است. به عنوان مثال اگر سنسوری داده خارج از شرایط از پیش تعریف شده را گزارش کند، سیستم اعلام هشدار میکند.

نتیجه گیری

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان قادر است تمامی تجهیزات مکانیکی و الکتریکی و الکترو مکانیکی ساختمان را بصورت بهینه کنترل و مانیتور کند. هدف از نصب این سیستم فراهم آوردن محیطی بهینه، مطبوع، آسوده و تحت کنترل با کمترین میزان مصرف انرژی می باشد. ذکر این نکته ضروری است که بی ام اس امکان کنترل از راه دور بر بستر اینترنت را نیز برای کاربر فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.