هوشمندسازی ساختمان در ایران

در این مقاله به بررسی بایدها و نبایدهای هوشمندسازی ساختمان در ایران می پردازیم. اصول هوشمندسازی ساختمان در نقاط مختلف جهان یکسان است. تفاوت اصلی هوشمندسازی ساختمان در نقاط مختلف جهان به دلیل تفاوت سلایق و نیازهای کاربران رخ می دهد. در این مقاله نگاهی داریم به تفاوت های اساسی بین هوشمندسازی ساختمان در ایران با سایر نقاط جهان. با ما همراه باشید.

هوشمندسازی ساختمان

همانطور که می دانید هوشمندسازی ساختمان عبارت است از راه اندازی یک سیستم هوشمند که به کاربر امکان می دهد عملیات کنترلی مورد نیازش را به کمک تلفن همراه هوشمند انجام دهد. نوع عملیات کنترلی قابل دسترس براساس نیاز و سلیقه کاربران تعیین می شود.

علاوه براین انتخاب برند تولید کننده نیز محدودیت هایی را برای کاربران فراهم می کند. اگرچه برخی برندها قابلیت کوپل شدن با سایر محصولات را دارند. در صورت نیاز به این موضوع لازم است محصولاتی را انتخاب کنید که از یک پروتکل ارتباطی استفاده می کنند.

هوشمندسازی ساختمان در سراسر دنیا

توسعه فناوری هوشمندسازی ساختمان در ایران متاثر از توسعه روزافزون این صنعت در سرتاسر دنیاست. توسعه تکنولوژی به حدی رسیده است که هر روز شاهد معرفی تجهیزات جدید در حوزه های مختلف هستیم. حوزه هوشمندسازی ساختمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. اساس کار همه تجهیزات هوشمندسازی ساختمان برپایه ارتباط با اینترنت و کنترل جریان برق است. این ارتباط ممکن است به صورت مستقل و یا به کمک یک دستگاه واسط صورت پذیرد.

می توان گفت که مهمترین عضو خانواده ساختمان هوشمند، دستیار صوتی است. اهمیت این موضوع از حمله قول های تکنولوژی (گوگل، اپل، آمازون و مایکروسافت) نیز قابل استنباط است.

دستیار صوتی و هوشمندسازی ساختمان در ایران

بخش مهم دیگری که در هوشمندسازی ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است، سنسورها هستند. سنسورها انواع بسیار متنوعی دارند. مهم ترین سنسورهای مورد استفاده در خانه هوشمند عبارتند از:

 • سنسور دما و رطوبت
 • سنسور تشخیص حرکت
 • سنسورهای امنیتی
 • سنسورهای دود و شعله
 • سنسورهای نشت آب
 •  و …

با توجه به نیاز کاربر و نوع کاربری ساختمان می توان از انواع مختلف سنسورهای یاد شده استفاده کرد. در بین این سنسورها، سنسورهای دما و رطوبت و همچنین سنسور تشخیص حرکت بیشترین کاربرد را دارند. سایر اماکاناتی که در ساختمان های هوشمند ارائه می شوند عبارتند از:

 • کنترل سیستم روشنایی
 • کنترل تجهیزات الکتریکی
 • کنترل تردد
 • کنترل سیستم های سرمایش و گرمایش
 • و …

هوشمندسازی ساختمان در ایران

هوشمندسازی ساختمان درایران را می توان در دو مرحله مورد ارزیابی قرار داد. مرحله اول هوشمندسازی به کمک تجهیزات تولیدکنندگان خارجی که عمر نسبتا طولانی تری دارد. مرحله دوم تولد شرکت های تولیدکننده تجهیزات هوشمندسازی ساختمان در ایران.

اگر ثصد استفاده از تجهیزات هوشمند خارجی را داشته باشید باید، به دلیل وابستگی مستقیم به نوسانات قیمت ارز، باید خود را برای قیمت های گزاف آماده کنید. در صورتی که تولیدکنندگان ایرانی وابستگی بسیار کمتری به نوسانات قیمت ارز دارند.

به دلیل وابستگی کمتر به نوسانات قیمت ارز، محصولات ایرانی قیمت های مناسب تری دارند. اگرچه صرف بالا یا پایین بودن قیمت به تنهایی فاکتور مناسبی برای تصمیم گیری نیست. قبلا در مقاله راهنمای خرید خانه هوشمند فاکتورهای مهم انتخاب را مورد ارزیابی قرار داده ایم.

اغلب امکانات توسط شرکت های هوشمندسازی ساختمان در ایران به کاربران ارائه می شود. یکی از مهمترین تجهیزاتی که در حال حاضر نمی توان به خوبی از آن بهره برداری کرد، دستیار صوتی است.

اگر چه امکان اتصال برخی از تجهیزات موجود در بازار به دستیار صوتی وجود دارد، اما چالش اصلی در این زمینه عدم پشتیبانی دستیار صوتی از زبان فارسی است. البته اگر شما با این موضوع مشکلی نداشته باشید می توانید از دستیار صوتی نیز استفاده کنید.

نتیجه گیری

هوشمندسازی ساختمان در ایران مانند سایر نقاط جهان در حال توسعه روزافزون است. شرکت های ایرانی قدم های بسیار خوبی در این تکنولوژی برداشته اند. برخی از شرکت های ایرانی توانسته اند استانداردهای بین المللی را اخذ کرده و محصولات خود را صادر کنند. با این وجود برخی از امکانات خانه هوشمند در ایران هنوز قابل ارائه نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *