امروز قصد داریم مطالبی را در زمینه طراحی خانه های هوشمند بیان کنیم. موضوع طراحی را از جنبه های مختلف می توان مورد ارزیابی و بررسی قرار داد. می توان طراحی داخلی را به عنوان ملاک و معیار نگارش مقاله قرار داد. همچنین می توان هریک از جنبه های دیگر خانه های هوشمند را مورد ارزیابی قرار داد. در این مقاله بر روی بخش هوشمند طراحی خانه های هوشمند تمرکز شده است با ما همراه باشید.

قبل از پرداختن به طراحی خانه های هوشمند لازم است ابتدا با خانه های هوشمند آشنا شویم. همچنین آگاهی از امکانات قابل ارائه در آن ها نیز حائز اهمیت است.

خانه های هوشمند

قبلا در مقاله خانه هوشمند چیست؟ این موضوع را به صورت کامل مورد بررسی قرار داده ایم. در اینجا به بیان مختصری در اینباره می پردازیم. در خانه های هوشمند همه کارها به کمک تلفن همراه هوشمند انجام می شود. اپلیکیشن خانه هوشمند نصب شده بر روی تلفن هوشمند شما به کمک اینترنت دسترسی شما به سیستم را از هرجای دنیا فراهم می کند. به عنوان مثال برای روشن یا خاموش کردن لامپ ها کافی است یکبار صفحه موبایل خود را لمس کنید.

علاوه بر کنترل سیستم های روشنایی، امکانات فراوان دیگری نیز در خانه هوشمند قابل ارائه است که عبارتند از:

  • کنترل تجهیزات الکتریکی
  • کنترل سیستم های سرمایش و گرمایش
  • پرده برقی
  • احضار آسانسور
  • کنترل تردد
  • سیستم صوت مرکزی
  • سیستم آبیاری هوشمند
  • کنترل شیر اصلی آب و گاز

و …

اکنون که به امکانات قابل ارائه در خانه هوشمند آشنا شدیم به بیان نکات مهم در طراحی خانه های هوشمند می پردازیم.

نکات مهم در طراحی خانه های هوشمند

در انجام طراحی موارد متعددی تاثیرگذار هستند. از این جمله این موارد می توان به پروتکل ارتباطی تجهیزات، در حال ساخت یا در حال استفاده بودن ساختمان و همچنین امکانات مورد نیاز کاربر اشاره کرد. میزان بودجه تخصیص داده شده به این موضوع نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در هنگام طراحی تمام موارد یاد شده باید مورد توجه قرار بگیرند. در ادامه به بیان نحوه به کارگیری هریک می پردازیم.

نکات مهم در طراحی خانه های هوشمند

نکته اول: برآورد دقیق داشته باشید

اولین نکته که در طراحی خانه های هوشمند حائز اهمیت است، نیاز سنجی دقیق پروژه است. منظور از نیاز سنجی تعیین خواسته های کاربر و تجهیزات لازم برای رسیدن به آن ها است. یک قلم و کاغذ بردارید و همه نیازهای خود (یا مخاطبتان) را روی آن یادداشت کنید. پس از تعیین نیازها به برآورد تجهیزات لازم بپردازید. به عنوان مثال اگر هدف شما هوشمندسازی سیستم های روشنایی است، در این مرحله باید به تعیین تعداد سرخط های روشنایی بپردازید.

نکته دوم تعیین تجهیزات لازم

پس از تعیین تعداد سرخط ها می توانید تعداد کلید لمسی هوشمند مورد نیاز را تعیین کنید. اگرچه ممکن است به جای استفاده از کلیدهای لمسی از سیستم تابلویی استفاده کنید. جهت هوشمندسازی سیستم سرمایش و گرمایش، ابتدا نوع سیستم مورد استفاده را تعیین کنید.

چنانچه از چیلر، فن کوئل یا داکت اسپیلت استفاده می کنید، ترموستات هوشمند بهترین گزینه برای شماست. در غیر اینصورت رله های هوشمند می توانند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش شما را بر عهده بگیرند.

سایر امکانات یاد شده در خانه هوشمند مانند سیستم صوت مرکزی، کنترل تردد، سیستم آبیاری هوشمند و … را نیز به لیست خود اضافه کنید.

نکته سوم: آینده نگر باشید

بسیار مهم است که در طراحی خانه های هوشمند امکان توسعه در آینده را مد نظر قراردهید. توسعه در آینده می تواند به دلایل مختلفی صورت بگیرد. میزان بودجه تعیین شده برا ی هوشمندسازی و اضافه شدن امکانات جدید توسط تولید کننده به خانه هوشمند از جمله دلایل محتمل بودن این موضوع است. عدم توجه به این نکته می تواند در آینده سبب تحمیل هزینه های اضافی به شما شود.

نکته چهارم: به سلیقه خود و مخاطبتان احترام بگذارید!!!

کلید و پریزها بخش جدانشدنی از دکوراسیون داخلی فضا را تشکیل می دهند. علاوه بر این به صورت مستمر جلوی چشم ما هستند. از اینرو زیبایی آن ها در زیبایی دکوراسیون داخلی اثر شایان توجهی دارد. همچنین بسیار مهم است که شما با آن ها ارتباط برقرا کنید و از دیدن آن ها لذت ببرید. بنابراین در طراحی خانه های هوشمند به سلیقه خود و مخاطبتان احترام بگذارید.

تجهیزات هوشمندسازی ساختمان کدام شرکت را استفاده کنیم؟

اگر مراحل قبلی را به شکل دقیق انجام داده باشید، اکنون چند گزینه روی میز شماست. برای انتخاب شرکت تولیدکننده تجهیزات نیز نکات مهمی را باید در نظر بگیرید. از آن جمله می توان به استاندارد محصولات و پشتیبانی آن ها اشاره کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در اینباره راهنمای خرید خانه هوشمند را مطالعه کنید.

نتیجه گیری

در طراحی خانه های هوشمند باید نکات مهمی را مورد توجه قرار دهید. نیازسنجی دقیق، تعیین تجهیزات لازم، آینده نگری و توجه به سلیقه مهمترین نکات قابل توجه در این زمینه هستند. علاوه براین میزان بودجه در نظر گرفته شده برای این موضوع نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورت نیاز به مشاوره در زمینه طراحی خانه های هوشمند، کارشناسان ما آمده پاسخگویی به سوالات شما هستند. با ما تماس بگیرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.